Hükümet eğitim sistemine zarar veriyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 23, 2024
Kıbrıs

Hükümet eğitim sistemine zarar veriyor

Hükümet eğitim sistemine zarar veriyor

Çağlar, “Bir yandan ‘KKTC-Temel Eğitim Program Geliştirme Projesi’ ortaya atmak, diğer yandan da dinsel eğitim uygulamaları başlatmanın yanı sıra, müfredatların Türkiye ile uyumlaştırılması çalışması yürütmek tam bir tutarsızlık örneğidir. Bu iki çalışmadan hangisi gerçek niyettir? Ne amaçlamaktadır?” diye sordu.
Mehmet Çağlar, yazılı açıklamasında, başlatılan çalışmaların ne olduğunun, nasıl bir uyumlaştırmadan söz edildiğinin Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan tarafından ivedilikle yanıtlanmasını istedi.

UBP anlayışının Kıbrıs Türk eğitim sistemini bitirdiğini iddia eden Çağlar, “Ne yazık ki Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın vizyonsuzluğu, büyük bir iş bilmezliğe dönüştü. Bu iş bilmezlik eğitim sistemimizi yok olma noktasına doğru sürüklemektedir” ifadelerini kullandı.


Çağlar, hükümeti, tutarsızlık, amaçsızlık ve popülizmle suçlayarak, Türkiye Milli Eğitim Bakanı Avcı’nın müfredatların uyumlaştırılmasından bahsettiğini; Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın KKTC’de dini eğitime ihtiyaç olduğunu söylediğini kaydederek, bunlar yanında KKTC-Temel Eğitim Program Geliştirme Projesi ortaya atmanın tam bir tutarsızlık olduğu görüşünü ifade etti.

Mehmet Çağlar, şubat ayında gerçekleştirilen “Temel Eğitim Program Geliştirme Çalıştayı”nda kurumsal katılımcılığa önem verilmediğini, geniş ve çeşitli kesimlerden katılım sağlanmadığını savunarak, aradan iki ay geçmesine karşın çalıştay sonuç bildirgesinin de  yayınlanmadığını; ayrıca CTP-BG döneminde hazırlanan 83 kitap ile programların da dikkate alınmadığını belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar