Dünya

Homofobik parçalanmaİsvİçre’nin Cenevre kenti yakınlarında bulunan parçacık fiziği laboratuvarı CERN’de eşcinsel bilim insanlarının ayrımcılıkla karşı karşıya kaldığı iddiaları tüm dünyada büyük yankı buldu.
Kurumda çalışan eşcinsel bilim insanı ya da çalışanların haklarını korumak için kurulan derneğin astığı afişlerin parçalandığı iddia edildi. İngiliz Sunday Times gazetesi, CERN’de çalışan kimi eşcinsel bilim insanlarının aynı kurumda görev yapan meslektaşlarından nefret dolu e-postalar aldığını da belirtti.ALMANCA ‘DOMUZ’

Şimdiye dek CERN’de faaliyet gösteren LGBT derneğine ait bir posteri parçalarken güvenlik kamerasına yakalanan bir araştırmacının disiplin cezası aldığı, ancak eşcinsellere karşı gerçekleştirilen nefret eylemlerine birçok bilim insanının daha destek verdiğine inanıldığı açıklandı.

CERN LGBT derneğinden bilim insanları duvarlara astıkları bir posterin üzerine Almanca ‘domuz’ kelimesi karalandığını ve bir başka posterin üzerine de erkeklerin diğer erkeklerle cinsel ilişkiye girmesinin doğaya karşı işlenmiş bir suç olduğunu belirten İncil’den bir sözün yazıldığını açıkladılar.

‘NEFRET KAMPANYASI’

CERN’deki LGBT derneğini 2010 yılında kuran İngiliz fizikçi Aidan Randle-Conde, Sunday Times’a yaptığı açıklamada, “Posterlerimizin bu şekilde saldırıya uğraması kabul edilemez bir nefret ve tahammülsüzlük  kampanyasının varlığının göstergesi” dedi. CERN yetkilileri ise “Yaşananlar kesinlikle kabul edilemez. Bu saygısızca davranışlardan sorumlu olduğunu tespit ettiğimiz en az bir kişi hakkında disiplin işlemleri başlattık. Cern’de homofobik davranışlar hoş görülmüyor ve hoş görülmeyecek” dediler.

Başa dön tuşu