Kıbrıs

Hizmetleri unutulmayacak
HAYATINI ADADI: Hayatını insanların daha sağlıklı yaşamasına adayan Uzman Doktor, Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği başkanı Zerrin Akalın, uzun süredir mücadele ettiği menenjit hastalığına yenik düştü. Akalın’ın ölümü, başta sağlık camiası olmak üzere ülkeyi yasa boğdu
ORGAN NAKLİ İÇİN: Akalın, özellikle son iki yıldır, organ naklinin adada sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi, organ mafyasının ülkeden uzak durması için ciddi mücadeleler verdi. Akalın, ilk naklin yapıldığını gördü, yaşama öyle veda ettiCeren ÖZBİL
Ülkenin tanınmış ve sevilen doktorlarından, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Zerrin Akalın tedavisi için gittiği Türkiye’de hayatını kaybetti. Akalın yaklaşık beş ay önce İstanbul’da bir özel hastanede Hipofiz Adenomu ameliyatı geçirip, ülkeye dönüşünden kısa süre sonra da pirülan menenjit olup yaklaşık bir ay Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tedavi görmüştü. Menenjitin temmuz ayında tekrarlanması üzerine yeniden Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Akalın’ın için ameliyatın şart olduğu düşünülerek Türkiye’ye sevk edilmişti.

Cenaze bugün
Tedavi için gittiği Türkiye’de yaşamını yitiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Zerrin Akalın’ın cenazesi dün ülkeye getirildi. Akalın’ın cenazesi ise bugün Lefkoşa’da bulunan İsmail Safa Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından toprağa verilecek.

Zerrin Akalın kimdir?
1953 yılında Lefkoşa’da dünyaya gelen Zerrin Akalın, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığımı Zeynep Kamil Hastanesi’nden aldı.
Akalın Mağusa Hekim ve Diş Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ve başkanlığı; Kıbrıs Türk Tabip Odası, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği ve Kıbrıs Türk Kadın Dayanışma Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis üyeliği yaptı. Zerrin Akalın ayrıca 2012 yılından beri Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği’ne Başkanlık yapmaktaydı.

Organ Nakli Yasası için canla başla çalıştı…
Zerrin Akalın birçok diyaliz hastasının normal hayatına dönmesini sağlayacak, ülkede böbrek nakli yapılmasına kapı açan  İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli Yasası için canla başla çalışmıştı. Akalın bu çalışmaları sonuç vermişti. Geçtiğimiz yıl bu yasa Meclis’ten geçerek kısa süre önce de ülkemizde ilk organ nakli ameliyatı yapıldı.

Kamiloğlu: Acımız büyük

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Ramadan Kamiloğlu, konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak Zerrin Akalın’ın yaklaşık beş ay önce İstanbul’da bir özel hastanede Hipofiz Adenomu ameliyatı geçirdiğini, ülkeye dönüşünden kısa süre sonra da pirülan menenjit geçirerek Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne yattığını hatırlattı.
Kamiloğlu, Akalın’ın 16 Mayıs-19 Haziran tarihleri arasında tedavi görerek taburcu edildiğini dile getirerek şöyle devam etti: “Hastada menenjitin temmuz ayında tekrarlaması üzerine tekrar yatırılarak tedavisi yapılmıştı. Ancak bu tekrarların, yeni bir ameliyata gereksinimi olduğu düşünülerek Türkiye’ye sevk edilmişti.
Sevk edildiği Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yeni ameliyata gerek görülmemiş, ancak ilk ameliyatın komplikasyonu olan diapetes insipidus’a (şekersiz diyabet) yönelik tedaviye başlanmıştı.
Maalesef sevgili arkadaşımız, önceki gün aniden tekrar fenalaşarak komaya girmiş ve kısa süre sonra da yapılan tüm çabalara rağmen kaybedilmiştir. Acımız büyüktür.
Başta tüm ailesine, sevenlerine ve meslektaşlarına başsağlığı diliyoruz.”

CTP-BG, Akalın için başsağlığı mesajı yayınladı
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG), önceki gün hayatını kaybeden Doktor Zerrin Akalın için başsağlığı mesajı yayınladı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:
“Mesleğindeki başarıları yanında, halkımızın sosyal yaşamına ve siyasete katkılarıyla da herkesin gönlünde taht kuran, CTP Lefkoşa Belediye Meclisi eski üyesi Dr. Zerrin Akalın’ın vefatı bizleri derinden üzmüştür. Ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır dileriz.”

İzbul: Büyük üzüntü içerisindeyiz

Sağlık Bakanı Salih İzbul, doktor Zerrin Akalın’ın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Sağlık Bakanı İzbul, yayımladığı mesajda, Böbrek ve Diyaliz Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı da olan Akalın’ın beklenmedik vefatından dolayı derin bir üzüntü içerisinde olduğunu kaydetti.
Bakan İzbul, zamansız yitirilen Zerrin Akalın’ın iyi bir hekim olmasının yanı sıra, sivil toplum örgütlerinde de başarılı çalışmalar yürüten, çok değerli bir kişi olduğunu dile getirdi.
Akalın’ın özellikle Böbrek ve Diyaliz Hastalarına Yardım Derneği çatısı altında çok başarılı çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Bakan İzbul, özellikle “İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli Yasası”nın hayata geçirilme sürecine ciddi katkı sağladığını belirtti.
Bakan İzbul, bir dönem, Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Başhekimliği görevinde bulunan Dr. Zerrin Akalın’ın, sağlık alanında olsun, sosyal ve siyasal hayatta olsun, topluma sağladığı katkıların asla unutulmayacağını da vurguladı.

 

Başa dön tuşu