Hız Tespit Kameraları Devrede... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 19, 2024
Kıbrıs

Hız Tespit Kameraları Devrede…

Hız Tespit Kameraları Devrede...

Trafikte yol güvenliğini sağlamak amacıyla Hamitköy-Haspolat anayoluna kurulacak yeni hız tespit kamera sistemi “point-to-point”in kurulumunun bu ay tamamlanacağı açıklandı.

Hız Tespit Kameraları projesi kapsamında pilot uygulamasına geçilecek bu sistemde, belirlenen güzergahın başlangıç ve çıkışına yerleştirilen kameralarla araçların resimleri çekilecek ve araçların söz konusu yolda yaptığı sürat belirlenecek.


Pilot uygulama için seçilen Hamitköy-Haspolat yolunda geçen yıl, ölümlü kazalar ve aşırı hızdan dolayı refüjü geçip karşı şeride girme şeklinde ciddi kazalar meydana gelmişti.

MONTAJ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Hamitköy-Haspolat bölünmüş yolu boyunca, her iki istikamette  olacak şekilde hız kontrolü yapabilecek özellikte “Point-to-Point” kamera sistemlerinin montaj çalışmalarına başlandı.

Kurulum çalışmalarının bu ay içerisinde tamamlanması hedeflenen “Point-to-Point” Kamera Sistemi Projesi’yle ülkede ciddi trafik kaza nedenleri arasında birinci sırada olan trafik hızını ve trafik hızından dolayı oluşan kazaları azaltmanın amaçlandığı belirtildi.

“ARAÇLARIN RESİMLERİ ÇEKİLECEK”

Açıklama, şöyle devam etti:

“Bu amaç dikkate alınarak 100 km/saat hız tahdidi olan  bölünmüş karayollarındaki yol kesimlerine  Point-to-Point dijital hız tespit radar sistemlerinin kurulumu öngörülmüştür. Pilot uygulama için seçilmiş olan Hamitköy-Haspolat yol kesiminde geçtiğimiz yıl da ölümlü kazalar ve aşırı hızdan dolayı refüjü geçip karşı şeride girme şeklinde ciddi kazalar meydana gelmiştir. Yeni kamera sistemi devreye girdiği zaman yolun giriş ve çıkışında araçların resimleri çekilecek ve araçların söz konusu yolda yaptığı sürat belirlenecektir.”

Bölünmüş yollarda sürat hadleri otomobiller için saatte  100 km; minibüs, otobüs ve kamyonlar için saatte 75 km ve tehlikeli madde ve özel yük taşıyan araçlar için saatte 65 km’dir.

AYDINKÖY’DEKİ KAMERA YARIN DEVREYE GİRİYOR

Hız Tespit Kameraları projesi kapsamında Güzelyurt bölgesinde Aydınköy’de kurulan hız tespit kamerası ise yarın devreye giriyor.

Yarından itibaren hız ihlali yapan araçlarıyla ilgili veri aktarımına başlanacak.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar