Kıbrıs

Hırsızlık davasında karar!


Nadire BAHADİ

Gazimağusa bölgesinde nisan ayının başlarında Halil Öztaylan’a ait eve girerek çeşitli elektronik eşyalar, ziynet eşyaları ve nakit para çaldıkları belirlenerek Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 21 yaşındaki Uğur Çayır, 23 yaşındaki Osman İlişen ve 21 yaşındaki Fehmi İlişen hakkında dün karar günüydü. Geceleyin ev açma, sirkat ve kasti hasar suçları ile yargılanan Osman İlişen 1, Fehmi İlişen ise 2 yıl hapse mahkum edilirken, hırsızlık suçu ile birlikte şubat ayında işlediği uyuşturucu suçundan da yargılanan Uğur Çayır ise 3 yıl hapse mahkum edildi.

Gazimağusa’nın seri hırsızları
Mahkemede aktarılan olgularda, Gazimağusa bölgesinde geçtiğimiz yıl nisan ayı içerisinde İngiltere’de yaşayan Halil Öztaylan’a ait evin mutfak kapısına zarar vererek içeriye giren Uğur Çayır,Fehmi İlişen ve Osman İlişen’in buradan 2 adet LCD TV, 1 adet masa üstü bilgisayar, küpe ve kolyeden oluşan 22 ayar ziynet eşyası, çarşaf ve polar battaniye çaldığı ve söz konusu çalıntı eşyaların polis tarafından Salamis ormanında bulunduğu kaydedildi. Mahkemede sanık Osman İlişen aynı dönemlerde 5, Fehmi İlişen’in ise 13 benzeri suç işlediği belirtilerek, sanıkların benzeri davalarının bu suç altında dikkate alındığı ifade edildi. Uğur Çayır’ın ise şubat ayında tasarrufunda bulundurduğu 6 gram uyuşturucu madde nedeni ile yargılandığı süre içerisinde işlediği hırsızlık suçları dikkate alınarak Ağır Ceza Mahkeme heyeti tarafından ceza takdir edildi. Poliste gönüllü ifade vererek işledikleri suçları kabul eden sanıklar aleyhine İddia Makamı 10 kanıt sunarken, sanıkların daha önce sabıkalarının bulunmadığı, işledikleri geceleyin ev açma sirkat ve kasti hasar suçları nedeni ile yaklaşık 10 aydır tutuklu yargılanmak üzere cezaevinde bulundukları öğrenildi.

Güzeler: Bu tür suçlar toplumda huzursuzluk yaratıyor
Sanık Osman İlişen ve Fehmi İlişen ile ilgili kararı Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzel, Uğur Çayır ile ilgili kararı ise Ağır Ceza Mahkemesi heyetinde bulunan Yargıç Mesut Mesutoğlu okudu. Sanıkların haklarında getirilen davalardan suçlu bulunduğunu söyleyen Güzeler, yasa koyucunun sanıkların mahkum edildikleri geceleyin ev açma suçu için 10, sirkat suçu için 5, kasti hasar suçu için ise 3 yıla kadar hapislik cezası öngördüğünü ifade etti. Hiç kimsenin, birinin alın teri ile kazandığı mal varlığını geceleyin ev açarak sirkat etmesine hak ve yetkisi olmadığını söyleyen Güzeler, hırsızlık suçlarının toplumda hoş karşılanmadığını ifade etti. Toplumda tedirginlik veren ve huzursuzluğa yol açan hırsızlık suçunu işlemeye meyilli olan ve bu suçu işleyenlere ibret verici, caydırıcı cezaların verilmesi gerektiğini belirten Güzeler, cezaların aynı zamanda sanıkları topluma kazandırıcı nitelikte olması gerektiğine vurgu yaptı. Çalınan paraların sanıklar tarafından kumarhanede yenildiği, bazı eşyaların bulunup yasal sahiplerine geri iade edildiği, bazılarının ise hiç bulunamadığını ifade eden Güzeler, sanıklar için verilebilecek en uygun cezanın hapislik cezası olduğunu kaydetti. Güzeler sanık Osman İlişen’in 1 yıl, Fehmi İlişen’in 2 yıl hapse mahkum edildiğini açıkladı.
Mesutoğlu: 6 ayda adeta suç makinesine dönüştü
Sanık Uğur Çayır ile ilgili kararı okuyan Yargıç Mesut Mesutoğlu, sanığın işlediği suçların ciddi ve vahim suçlar olduğunu ifade ederek, sanığın tasarrufunda bulunan uyuşturucu maddenin ise en ağır uyuşturucu türü olduğunu belirtti. Sanığın uyuşturucu suçunu işleyip teminata bağlanarak serbest bırakılmasından 6 ay sonra hırsızlık suçunu işleyerek yeniden yargı huzuruna çıkarıldığını ifade eden Mesutoğlu, sanığın bu süre içerisinde işlediği suçlar nedeni ile 13 benzeri davası bulunduğunu ve 6 ay içerisinde sanığın adeta suç makinesine döndüğüne dikkat çekti. Sanığa verilecek en uygun cezanın hapislik cezası olduğunu ifade eden Mesutoğlu, sanık Uğur Çayır’ın 3 yıl hapse mahkum edildiğini açıklad

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı