Kıbrıs

Hintkeneviri ziraatına 15 ay hapislikHisarköy’de evinde uyuşturucu bitki yetiştiren Hüseyin Gün aleyhindeki dava karara bağlandı
Devrim DEMİR

Narkotik ekiplerinin Hisarköy’de düzenlediği uyuşturucu operasyonunda evinde hintkeneviri türü uyuşturucu madde yetiştiren ve bu maddelerden elde ettiği kurutulmuş hintkeneviri ile suçüstü yakalanan Hüseyin Gün aleyhindeki dava karara bağlandı.Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Gün, 15 ay hapse mahkûm edildi.

Başkanlığını Fadıl Aksun’un yaptığı Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan heyet adına oy birliği ile verilen kararı mahkeme başkanı Fadıl Aksun okudu.

 

Evine düzenek kurmuştu

Mahkeme başkanı Fadıl Aksun, olayın olgularına değinerek Hüseyin Gün’ün tutuklanmadan önce 2 yıldır uyuşturucu kullandığını ve daha sonra kendinin yetiştirme kararı aldığını ifade ederek uyuşturucu ziraatı ile ilgili internette araştırma yaptığını anımsattı.

Aksun, Gün’ün Adana’ya giderek hintkeneviri bitkisi alıp Hisarköy’de yaşadığı eve getirip düzenek kurup uyuşturucu yetiştirmeye başladığını belirtti.

Temmuz ayında Narkotik ekiplerinin eve düzenlediği operasyon sonucu 5 kök kesime hazır hintkeneviri ve kurutulmuş 60 gram hintkeneviri ele geçirilip Gün’ün tutuklandığını kaydeden Aksun, sanığın “uyuşturucu bitki yetiştirme” ve “tasarruf” suçlarından yargılandığını belirtti.

 

Aksun: Hasat edilmesi halinde miktar azımsanamazdı

Uyuşturucu suçlarının ülkede yaygın ve önüne geçilemeyecek bir şekilde hızla artış gösterdiğini kaydeden Aksun, yasanın bu tür suçlar karşısında 15 yıla kadar hapislik öngördüğünün altını çizdi.

Mahkeme başkanı, Gün’ün evinde polis ekiplerinin 5 kök hasata hazır hintkeneviri bitkisi ele geçirdiğini, bu bitkilerin hasat edilmesi halinde azımsanmayacak bir miktarın ortaya çıkacağının da açık olduğunu ifade ederek sanığın yüklü miktarda uyuşturucu tasarrufu ettiğinin ortada olduğunu kaydetti.

 

Planlı, organize suç işledi

Fadıl Aksun, okuduğu kararda en önemli bulgunun ise sanığın bu suçu işlerken planlı, organize hareket ederek evinde düzenek kurup uyuşturucu madde yetiştirdiğinin gözler önünde olduğunu kaydetti.

Aksun, uyuşturucu suçlarının başka suçlara da bir basamak olduğuna vurgu yaparak Hüseyin Gün’ü 15 ay hapislik cezasına mahkûm ettiklerini açıkladı.

Başa dön tuşu