Hindistan ve Sri Lanka'nın hava kalitesi 'çok kötü' - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 1, 2023
DünyaYaşam

Hindistan ve Sri Lanka’nın hava kalitesi ‘çok kötü’

Hindistan’ın finansal başkenti Mumbai’nin ve Sri Lanka’nın son günlerde “çok kötü” bir hava kalitesine sahip olduğu belirtildi. Sağlık ve çevre yetkilileri, Sri Lanka’daki hava kalitesinin sağlıksız olması sebebiyle çoğu yerde okulların kapatıldığını açıkladı.

BBC’deki habere göre, Hindistan’ın başkenti Delhi genelde kış aylarında tehlikeli seviyede hava kirliliğine sahip olurken, büyük bir kıyısı bulunan ve hava kalitesinin iyi olduğu düşünülen Mumbai ise hava kirliliği açısından Delhi’yi geçti.

Uzmanlar, hava kalitesinin bozulmasının nedenlerinin hızlı inşaat, kötü hava şartları ve araçların emisyonları yüzünden Hindistan’ın son zamanlarda “çok kötü” bir hava kalitesine sahip olduğunu söylüyor.


Hindistan hükümetinin verilerinde, Mumbai’de hava kirlilik düzeyi “çok kötü”, Delhi’de “kötü” olarak kayıtlara geçti.

“Gerekmedikçe dışarı çıkmayın” tavsiyesi

Mumbai’deki yerel hastanelerde nefes almada sıkıntı çeken ve kötü hava kalitesiyle ilgili rahatsızlığı bulunanların sayısı da artıyor.

Doktorlar, insanlara maske takmalarını ve gerekmedikçe dışarı çıkmaktan kaçınmalarını tavsiye ederken yetkililer de hava kalitesini geliştirmek için önemli adımlar atıyor.

Sri Lanka’da da okullar kapatıldı

Sağlık ve çevre yetkilileri, Sri Lanka’daki hava kalitesinin sağlıksız olması sebebiyle çoğu yerde okulların kapatıldığını belirtti.

Çevresel gözlem ve risk yönetimiyle ilgilenen Ulusal Araştırma Kurumundan yapılan açıklamada, “Şu anki kirlilik, hava kirletici maddeler ve sınır ötesi hava kirliliğinden kaynaklanıyor.” ifadesi kullanıldı.

Sağlık Hizmetleri Genel Direktörü Asela Gunawardena, iki hafta daha bu durumun devam edeceğini aktararak, insanlara dışarıda geçirdiği vakti sınırlamalarını ve sağlık riskini azaltmak için maske kullanmalarını tavsiye etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar