Köşe Yazarları

Hidrokarbon meselesi çözüm için fırsat yaratabilirHidrokarbon meselesi çözüm için fırsat yaratabilir
Kıbrıs konusunda Türkiye’deki seçimler geçene kadar bir gelişme olmayacak.Dünyada onca can yakan mesele varken, Kıbrıs konusu ile bu aşamada uluslararası camia da ilgilenmiyor.

Washington, Brüksel, Moskova ya da Londra gibi merkezlerde gündemler çok farklı.

Aslında dünyada güç dengelerinin yeniden oluşmakta olduğu bir dönemden geçiliyor.

Rusya artık sıcak denizlerde işlevsel bir üsse ve önemli bir bölümünü kontrolü altına aldığı Suriye gibi bir ülkeye sahip.

Amerika Birleşik Devletleri her zamanki gibi orta doğuda etkin olarak kalma yolunda savaşını sürdürüyor.

Fransa, İngiltere ve Almanya da öyle…

Çin ile Amerika arasında ticaret savaşları devam edip gidiyor.

Bu arada batı bloğu Rusya’ya karşı yeniden tek vücut olmuş durumda…

Kavga büyük…

Kavganın arkasındaki esas neden de ekonomik çıkarlar.

Kıbrıs’a baktığımızda bölgedeki hidrokarbon yatakları dünyayı yeniden paylaşma kavgasına tutuşan büyük güçlerin de iştahını kabartıyor.

Müzakere sürecinin Crans Montana’da Rum tarafının uzlaşmaz tutumu nedeni ile başarısızlığa uğramasının ardından sorunun çözümüne dönük çabalar buzdolabına kaldırıldı.

Ancak hidrokarbon yatakları meselesi ve bu konuda artarak devam etme potansiyeli taşıyan gerginlik mevcut durumu değiştirmeye aday gibi görünüyor.

Her ne kadar Türkiye’deki seçimlere kadar Kıbrıs konusunda yeni bir hareketlenme beklenmese de hidrokarbon yatakları nedeni ile krizler yaşanabilir.

Ve bu krizelerin aşılabilmesi için bugüne kadar gündeme gelmemiş olan çok faklı öneri ve yaklaşımlar ortaya çıkabilir.

Böyle de bir olasılık var.

Bu aşamada net olan tek bir şey var o da Türk tarafının önümüzdeki dönemde Kıbrıs Rum tarafının hidrokarbon yatakları meselesinde tek yanlı adım atmasına izin vermeyeceğidir.

Atılacak her adıma karşı bir adım atılacağıdır.

Hidrokarbon yatakları konusunda bir uzlaşı ve paylaşım modeli ortaya çıkmadan da bu yatakların ekonomik bir değere dönüşemeyeceğidir.

Bu nedenle hidrokarbon yataklarının ekonomik bir değer olabilmesi için aklın yolu Kıbrıs’taki iki tarafın bir şekilde anlaşmasının şart olduğunu gösteriyor.

Aksi gelişemlerin bölgede istenmeyen gerginlik ve krizleri beraberinde getireceği ve bunun sonucunda da ekonomilerin ciddi sıkıntılar yaşayabileceğine işaret ediyor.

Umalım önümüzdeki dönemde kriz ve gerginlik potansiyeli yüksek olan hidrokarbon yatakları meselesi Kıbrıs’ta yeni çözüm yollarının açılmasına fırsat yaratsın.

İlgili tüm tarafları bildik yaklaşım ve kalıpları kırarak bir çıkış yolu bulmaya zorlasın.

Yoksa hepimizin işi zor…

Başa dön tuşu