Her yer darmadağın - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 28, 2024
Kıbrıs

Her yer darmadağın

Her yer darmadağın

 SAĞANAK ÖNCE BOĞAZ’I VURDU… Girne Boğazı’nda dün öğleden sonra aniden bastıran sağanak kısa sürede felakete dönüştü. Dağdan gelen sular yolları bastı. Toprak kaymasıyla birlikte kayalar yola yuvarlandı. Girne-Lefkoşa arasındaki yol bir süreliğine trafiğe kapatıldı
İŞ ÇIKIŞI ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ… Mesai bitimine denk gelen sağanak nedeniyle iş çıkışında Lefkoşa’dan Girne’ye dönmek isteyen vatandaşlar saatlerce yolda mahsur kaldı. Girne’ye ulaşım bir süre tek şeritten kontrollü olarak devam etti. Sonra tamamen durdu
GİRNE’Yİ SEL ALDI… Boğaz bölgesinde etkili olan sağanak yağış daha sonra Girne’yi vurdu. Fırtına ile gelen sağanak zaman zaman dolu olarak devam etti. Özellikle merkezde bazı iş yeri ve evleri su bastı. İtfaiye, sivil savunma ve belediye ekipleri seferber oldu 

GÜZELYURT YOLU DA KAPANDI… Yılmazköy’de Türk mahallesi olarak bilinen bölgede bazı evleri su bastı. Bölgedeki köprü su akışına olanak sağlamak için kaymakamlık tarafından yıkıldı. Güzelyurt-Lefkoşa ana yolu su altında kaldı, trafiğe kapatıldı


REKOR YAĞIŞ… Sağanak yağış nedeniyle dün gece saat 21.30 itibarı ile Girne Boğazı’na 190, Girne’ye ise 100 kilogram yağış düştü. Yağış, sırasında Boğaz Piknik Alanı’ndan Girne ve Lefkoşa yönüne doğru akan büyük dereler oluştu

Girne Boğazı’nda dün öğleden sonra başlayan ve gece boyunca etkili olan sağanak yağış Girne-Lefkoşa anayolundaki trafik akışını durdurdu.
Aşırı yağış nedeniyle Beşparmak Dağları’ndan Girne-Lefkoşa anayoluna sürüklenen taşlar sürücülerin korkulu anlar yaşamasına neden oldu. Yağışın şiddetini arttırarak devam etmesi nedeniyle Boğaz Piknik Alanı’ndan Boğazköy istikametine doğru akan dere trafiğin tamamen durmasına neden oldu. Lefkoşa-Girne anayolunda bir süre kontrollü olarak tek şeritten verilen trafik akışı mesai bitim saatinde tamamen durdu.

Mesai çıkışı çileye döndü
Sağanağın şiddetlendiği ve yolun kapanmasına neden olduğu saatlerin mesai bitimine denk gelmesi Lefkoşa’da çalışıp Girne’de ikamet eden vatandaşlar için kabusa döndü. Evlerine ulaşmak isteyen ve yolun kapandığından habersiz olan vatandaşlar, yolda uzun kuyruklar oluşturdu. Yolun kapandığının duyulmasının ardından Gönyeli içinden Boğaz’a ulaşmak isteyen sürücüler bu kez eski Girne-Lefkoşa yolunda uzun kuyruklar oluşturdu. Sağanak yağış ve rüzgarın etkisiyle Gönyeli-Boğaz yolunda bir ağaçtan kopan dalların yola düşmesine neden oldu. Trafik tamamen kilitlendi. Dallar vatandaşların ve polisin uğraşıyla kaldırıldı.

Yol kısa süre trafiğe açıldı
Girne – Lefkoşa yolu akşam saatlerinde kısa bir süre için yeniden trafiğe açıldı. Ancak sağanağın yeniden şiddetlenmesi ve yolun tekrardan sürüş güvenliğini kaybetmesi nedeniyle Lefkoşa-Girne Girne -Lefkoşa arasındaki trafik akışı tamamen durduruldu.

Yılmazköy-Çamlıbel Dikmen-Boğaz yolları da yağıştan etkilendi
Lefkoşa-Girne yolunun yanı sıra, Yılmazköy-Çamlıbel arasındaki yol da aşırı yağış nedeniyle trafiğe kapatıldı. Dikmen yolu ise dağdan gelen sel suları nedeniyle zor kullanılır hale geldi. Dikmen’deki evlerine ulaşmaya çalışan vatandaşlar yol içerisinde tehlikeli ve zor dakikalar yaşadı.

Dikmen’de sel korkusu
Beşparmak Dağları’nın güneyinden Dikmen’e doğru akan sel suları Dikmenlilerin sel paniği yaşamasına neden oldu. Köy içerisindeki bazı bölgelerde biriken sular nedeniyle vatandaşlar belediye, sivil savunma ve itfaiye ekiplerini arayarak sel endişelerini dile getirdi.

Bazı köylerde ev ve iş yerlerini su bas
Boğazköy, Dikmen ve Yılmazköy’de dağdan gelen sel suları nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Dikmen ve Boğazköy’de belediye itfaiye ekipleri ve Sivil Savunma aşırı yağıştan etkilenen vatandaşların yardımına koştu. Yılmazköy’de ise aşırı yağış nedeniyle taşma aşamasına gelen dereye Lefkoşa Kaymakamlığı müdahale etti.

Güzelyurt-Lefkoşa yolu da trafiğe kapatıldı
Dağdan gelen sel sularının Yılmazköy bölgesinde Lefkoşa-Güzelyurt anayolunu basması nedeniyle yol uzun bir süre araç trafiğine kapatıldı. Yolun kapandığından habersiz olan vatandaşlar geri dönüşte sıkıntı çekti.

Sağanak Girne’yi vurdu
Sağanak yağış Boğaz’ın ardından Girne’yi de vurdu. Akşam saatlerinde fırtınanın ardından doluyla birlikte başlayan sağanak yağış Girne’de yüze yakın ev ve iş yerinin sular altında kalmasına neden oldu. Dağdan gelen sel sularının etkisiyle özellikle Girne Türk Mahallesi olarak bilinen bölge, Girne Çarşısı ve Girne’nin birçok yerindeki ev ve iş yerleri sular altında kaldı. Girne Belediyesi’nin yanı sıra itfaiye ve Sivil Savunma ekipleri Girnelilerin yardımına koştu. Girne Türk Mahallesi’ndeki caminin bulunduğu bölgeye yıldırım düştü. Doğal afetin neden olduğu hasarın bugün netleşmesi bekleniyor.

Rekor yağış
Meteoroloji Dairesi, dün akşam parçalı bulutlu, kısa süreli gök gürültülü sağanak yağışlı havanın bugün de devam edeceğini bildirdi.
Daire Müdürü Fehmi Oktay’dan edinilen bilgiye göre, dün Girne Boğazı’na saat 14.30 ile 21.30 arasında metrekareye 190, Girne’ye 100 kilogram yağış düştü.
Oktay dünkü yağış miktarlarını Alsancak 27, Gemikonağı 19, Güzelyurt 14, Yeşilırmak 12, Girne 9, Çamlıbel ve Lefke 6, Doğu Mesarya ve Lefkoşa 1 metrekare/kg. olarak açıkladı.

Sivil Savunma su baskını yaşanan yerlerdeydi
Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Arama Kurtarma ekipleri kendilerine yapılan ihbarları değerlendirerek, yardıma muhtaç vatandaşların yardımına koştu. Gece boyunca görevini sürdüren Sivil Savunma, belediye, kaymakamlık ve itfaiye ekipleri ihbarlara yanıt vermekte zaman zaman zorlandı. 

Asker tedbir aldı
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı özel donanımlı askeri ekipler olası bir yardım çağrısına yanıt verebilmek için hazır bekletildi. Edinilen bilgiye göre ekipler bölgelerdeki mülki ve idari yetkililerden gelecek yardım talebini karşılayabilecek her tür donanıma sahip bulunuyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar