Kıbrıs

Henüz 9 aylıktıGÖZYAŞLARI SEL OLDU: Şah damarındaki yırtık nedeniyle yaşamını yitiren Münür Solakay dün Cihangir Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Cihangir Mezarlığı’nda toprağa verildi. Henüz 9 aylık olan Münür Solakay’ın minicik tabutu çiçekler ve çelenklerle doldu
TEŞHİS KONULAMADI: Doğumundan 3 gün sonra bazı sağlık problemleri yaşadığı fark edilen Münür bebek, hemen kontrol altına alındı. Ancak rahatsızlığı ile ilgili bir türlü teşhis konulamadı. Münür’ün aort damarında 1 santimetre yırtık olduğu Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tespit edildiAort damarındaki yırtık nedeniyle yaşamını yitiren Ulaş -Değer Solakay çiftinin 9 aylık minik oğlu Münür Solakay dün gözyaşları içinde son yolculuğa uğurlandı. Münür bebeğin cenazesi Cihangir Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Cihangir Mezarlığı’nda toprağa verildi. Solakay ailesini sevenleri bu acı günlerinde de yalnız bırakmadı. Henüz 9 aylık olan Münür Solakay’ın tabutu çiçekler ve çelenklerle doldu.

Teşhis konulamadı…
Doğduktan 3 gün sonra bazı sağlık problemleri tespit edilen Münür bebek hemen kontrol altına alındı. Münür bebeğin rahatsızlığının ne olduğu konusunda bir türlü teşhis konulamadı. Yapılan tetkikler sonrası Münür bebeğin kalbinde delik olabileceğinden ya da damarın yırtılmış olabileceğinden şüphelenildi.

İstanbul’a götürüldü
Münür’e anjiyo yapılmak istenmesi üzerine paniğe giren anne ve baba soluğu İstanbul’da aldı. KKTC’deki ilgili doktorun da tavsiyesi ile minik Münür’ü tedavi için İstanbul’da bulunan Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götüren ailesi, Münür’ün aort damarında 1 santimetrelik yırtık olduğunu öğrendi.

Geçtiğimiz hafta beyin ölümü geçekleşti
Münür’ün sağlık durumunun daha da ciddileşmesi nedeniyle orada uygulanan tedavilere de yanıt vermedi. Geçtiğimiz hafta Münür’ün beyninde embolinin atmasının ardından beyin ölümü gerçekleşti.

***

Solakay: Bir türlü teşhis konulamadı
Münür Solakay’ın babası Ulaş Solakay, oğlunun sağlık problemlerinin doğduktan 3 gün sonra ortaya çıkmaya başladığını ve bunun üzerine hastanede kontrol altına alındığını anlattı. Sürekli olarak Münür’e EKO ve Kardiyo çekildiğini ifade eden acılı baba, doktorların kalpte delik mi yoksa aort damarında yırtık mı olduğundan bir türlü emin olamadığını belirtti. Bunun üzerine başka bir doktora gittiklerini kaydeden Solakay bu doktorunda kendilerini Türkiye’de bulunan bir uzmandan görüş almaya yönlendirdiğini söyledi.

“Anjiyo gerekebilir” dediler
Doktorun “Münür’e anjiyo yapılması gerekebilir, isterseniz bir profesöre gösterin” demesi üzerine Münür’ü tedavi için İstanbul’a götürdüklerini ifade eden Ulaş Solakay, orada Münür’ün aort damarında 1 santimetreli bir yırtık olduğunun tespit edildiğini söyledi. Oğlu Münür’ün sorununun kalbinde değil kalbinin içindeki bir damarda olduğunu belirten baba, daha yapılan ameliyatında çok geç kalınmış bir ameliyat olduğunu anlattı.

“Hamilelik sırasında da fark edilmedi”
Eşinin hamile odluğu dönemde de yapılan testlerde Münür’ün sağlık sorunu olduğunun kesinlikle görülmediğini kaydeden Ulaş Solakay “Son gittiğimiz doktor belki de bizi bir profesöre danışmaya yönlendirmeseydi, asla öğrenemeyecektik. Ancak bu ülkede bu alanda anlayan sadece tek bir doktor var ve bu işleri çok zorlaştırıyor” dedi.

Başa dön tuşu