FutbolSpor

Hem sahada hem kasada kazanıyor


İngiltere Premier League’de şampiyonluk için gün sayan Liverpool, rekor ciro ile vergi öncesi kâr açıkladı. Son yıllık mali hesaplara göre Kırmızılar, 553 milyon Pound (699 milyon Dolar) ciro ve 42 milyon Pound (54 milyon Dolar) vergi öncesi kâr etti.

Şampiyonlar Ligi’nin son şampiyonu olan, bu sezon ise 30 yıl sonra Premier League şampiyonluğunu ilan etmeye hazırlanan Liverpool’un sahadaki başarılara semeresini saha dışında da veriyor. İngiliz ekibinin son yıllık mali hesaplarına göre, rekor ciro ile kar elde edildi.

Mayıs 2019’da biten mali yıl hesaplamalarına göre, İngiltere Premier League 2.’liği ve Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu gelirleri katladı. Alisson Becker, Naby Keita, Fabinho ve Xherdan Shaqiri için 288 milyon Dolar ödenmesine ve aralarında Muhammed Salah, Sadio Mane, Roberto Firmino ile takım kaptanı Jordan Henderson’ın da olduğu oyuncularla yeni sözleşme imzalanmasına karşın gelirlerini bir önceki yıla göre büyük oranda artırdı. Liverpool’un 2018-19 sezon cirosu 553 milyon Pound oldu. Kırmızıların vergi öncesi kârı ise 54 milyon Dolar olarak gerçekleşti.

Kirkby’da yapımı devam eden ve Haziran ayında bitmesi beklenen kulüp antrenman sahasının yenilenmesine 56 milyon Dolar da harcayacak Liverpool, yayın gelirlerini 41 milyon Pound’dan 261 milyon Pound’a(337 milyon Dolar), ticari gelirlerini 34 milyon Pound’dan 1888 milyon Pound’a (243 milyon Dolar) ve mat günü gelirlerini de 3.5 milyon Pound’dan 84 milyon Pound’a (108 milyon Dolar) çıkardı.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı