Kıbrıs

“Hem insana hem altyapıya yatırım”
“ALTYAPI YENİLENDİ”: Gazimağusa Belediyesi Belediye Başkanı Kayalp, 2010’dan başlayarak tüm altyapıyı yenilendiklerini ifade ederek, su şebekesinin tümünü değiştiklerini kaydetti. Kayalp: Asbest ve metal su boruları değiştirildi. Kent nüfusunun yüzde 60’ı kanalizasyona bağlandı
“SOSYAL PROJELER DEVAM EDECEK”: Kayalp, sosyal projelerin bundan sonraki dönemde artarak devam edeceğini vurguladı. Kayalp: Altyapı ve diğer hizmetler devam ederken, sosyal belediyecilik anlamında yatırımlarımız sürecek. Mağusa Belediyesi öncü olmaya devam edecekGazimağusa Belediye Başkanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa Belediye Başkan Adayı Oktay Kayalp geride kalan dört yıllık zaman çerçevesinde Gazimağusa’yı hem altyapı sorunlarından kurtardıklarını hem de sosyal proje anlamında insana yatırım yaptıklarını söyledi. Kayalp, geçtiğimiz dört yıl içerisinde Mağusa’ya parasal ve fiziki olarak son yılların en büyük yatırımlarının yapıldığını belirtti.
Havadis Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün, Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi ve Havadis Gazetesi yazarları geçtiğimiz gün Gazimağusa Belediyesi Belediye Başkanı Oktay Kayalp’i ziyaret ederek, yatırımları yerinde inceledi.

“4 yılda altyapılar yenilendi”
Gazimağusa Belediyesi Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 2010’dan başlayarak tüm altyapı yenilendiklerini ifade ederek, su şebekesinin tümünü değiştiklerini kaydetti. Bu çerçevede asbest ve metal boruların değiştiğini de belirten Kayalp, yüzde 60 nüfusun kanalizasyona bağlandığını belirtti. Kayalp, yer altı sularını kirlenmiş olması sebebiyle, arıtma tesisinin de yenilediklerini söyledi.

“Drenaj sistemi artık sağlıklı çalışıyor”
Geçtiğimiz haftalarda yağan yoğun yağmurun birçok bölgede felakete yol açtığını ifade eden Kayalp, Gazimağusa’da ise drenaj sisteminin sağlıklı çalışması nedeniyle çok büyük bir sorun yaşanmadan atlatıldığını dile getirdi. Kayalp, “Mağusa’da geçtiğimiz dönemin en önemli adımı alt yapının tamamlanması oldu” diye konuştu.

Kültür ve Kongre Merkezi’ne 16 milyon TL
Kayalp, altyapı yatırımlarının yanı sıra kentin sosyal yaşamına da yatırımların yapıldığını ifade ederek, Kültür ve Kongre Merkezi’nin yapımına 16 milyon TL harcandığı bilgisini verdi. Kayalp, Kültür ve Kongre Merkezi’nin teknik ve fonksiyonel yapısı dünya çapında olduğunu da kaydederek sosyal kültürel çalışmaları bu kıstaslarla yaptıklarını belirtti.
“Çok sayıda salon ve atölyeden bu binada kültür kongre merkezi yanında eğitim alanı olarak da faydalanılıyor” diye konuşan Kayalp, salon sporlarını son dört yılda zirveye taşıdıklarını ve salon sporlarını yaygınlaştıracak Mağusa Arena’yı hizmete açtıklarını söyledi. Kayalp, “zemini, kapasitesi, lojistik altyapısı ile çağdaş bir salon kazandırdık. Mağusa okullarının sıkıntısı da ortadan kalktı. Hentbolda, basketbolda artık takımlarımız şampiyonluklar kazanıyor” diye konuştu.

“Belediye binası akıllı hale getirildi”
Gazimağusa Belediyesi Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin binasını baştan aşağıya yenilendiğini ifade ederek, binanın ‘akıllı bina’ haline dönüştürüldüğünü söyledi. “Belediye binasını bugünün ihtiyaçlarına göre dizayn ettik. Tüm altyapısı ile yenilendi. Şeffaf bir yapı ile dizayn edildi. Personel ile vatandaş iç içe oldu. Oda oda gezme dönemi bitti. Bu bizim hizmet hızımızı artıran bir çalışma oldu. Daha az personelle daha fazla iş yapma kapasitesi yakaladık” diye konuşan Kayalp, bina ile birlikte arşiv ve ambarlama sistemini de günümüz koşullarına göre dizayn ettiklerini söyledi.

“Vatandaş artık yorulmuyor”
Hızlı hizmet vermede insanları etkileyecek hizmetler sunulduğunu dile getiren Kayalp, işleyişi şöyle anlattı: “Halkla İlişkilere ulaşan vatandaşın sorunu anında şube amirlere iletilir. İlgili amir kısa sürede halkla ilişkilere döner. Halkla ilişkiler de anında vatandaşa ulaşıyor. Bu sistem Belediye’mizde acil müdahale birimleri oluştu. Mağusa’da üç ekip bu şikayetleri anında gidermek için çalışıyor. İlaçlama, kanalizasyon, su gibi alanlarda da mobil ekipler görev yapıyor.”

 

Maraş’a MAGEM binası
Mağusa’da bütünleşmeye yönelik önemli bir sembol olan Mağusa Maraş MAGEM binasının oluşturulduğuna da dikkat çeken Kayalp, “Var olan MAGEM binasının iki katı büyüklükte bir bina ortaya çıktı. Mağusa Kadın Merkezi’nin çalışmalarını da bu binadan sürdürmesini öngörüyoruz. Maraş MAGEM 1974 sonrası bölgeye yapılan en büyük yatırım oldu. Burada amaç Maraş – Mağusa bütünleşmesini sağlamak. Ben belediye başkanlığım süresince her yerde ne varsa Maraş’ta da olacak dedim ve MAGEM binası bunun bir sembolüdür” diye konuştu.

“Mağusa öncü oluyor”
Kayalp, altyapı çalışmalarını tamamladıklarını ifade ederek bundan sonraki dönemde, sosyal belediyeciliğe yönelmekte olduklarını kaydetti. 2002’de hayata geçirdikleri yaşlılara hizmet birimlerinin bu günlerde tüm belediyelerde hayata geçirildiğini kaydeden Kayalp, bu hizmetlerin günden güne artacağını belirtti.

“Sosyal projeler devam edecek”
Sosyal projelerin bundan sonraki dönemde de artarak devam edeceğini ifade eden Kayalp, MAKAMER’i ev hanımlarının ev ekonomisine katkı koymasını amaçlayan çalışmalar yaptıklarını söyledi. Kayalp, Mağusa Bandabulya binasının MAKAMER’in ürettiği el işlerinin satışı için de kullanılacağını söyledi.

“Mağusa Belediyesi öncü olmaya devam edecek”
Kayalp, “Eğitimle ilgili ihtiyaç olduğunu hissettik. Hekim arkadaşlarla halka mahalle mahalle eğitim veriyoruz. Kadınlarımızın siyasette, hayatın içinde daha etkili olması için üst düzeyde eğitim vermeyi tasarlıyoruz. Yeni dönemde sosyal belediyecilikte yeni örnekler yaratacağız.
Alt yapı ve diğer hizmetler devam ederken, sosyal belediyecilik anlamında yatırımlarımız sürecek. Mağusa Belediyesi öncü olmaya devam edecek” diye konuştu.Başa dön tuşu