Köşe Yazarları

HEDEFSİZ EĞİTİM SİSTEMİ


Her işin başında, başarıya ulaşabilmenin İLK ADIMI  , doğru bir HEDEF koymaktır.
Eğitim konusunda, toplumun belirli bir siyasetinin ve belirli hedeflerinin olması gerekmektedir.
Eğitimde, bir toplumun geleceğini doğru bir şekilde sürdürüp sürdüremeyeceği planlanmaktadır. Eğer bu planlama doğru bir şekilde yapılamazsa, hem gençlerimizi ve hem de geleceğimizi harcarız.
İster kırsal alanda olsun, isterse şehirlerde olsun, her alanda diplomalı ama ortada gezen  gençlerle karşılaşırız. Bu gençlerin  büyük bir kısmı kendi alanlarında iş bulma umutlarını kaybederek, başka alanlarda sıradan işlerde ekmek kazanma peşinde boşu boşuna koşuşturmaktadırlar.
Gençlerimizin büyük bir bölümü de Kıbrıs’ta iş bulamadığı için, başka ülkelere göç etmek zorunda kalmaktadırlar.
Kuzey Kıbrıs’ta eğitim alanında yapılan en büyük yanlış, ÖZEL ÜNİVERSİTELERİN  Kıbrıslı öğrenci alma politikalarına izin vermektir.
Okuttuğumuz birçok öğrencinin potansiyellerini iyi biliyoruz.Bu öğrencilerin belirli alanlara girebilmeleri için, daha fazla çaba ve yetenek sahibi olmaları gerekirken, PARA İLE, bu alanlara girmesi, toplumun geleceğinde önemli sorunları da gündeme getirmektedir.
Bugün parası olan her gençin , birikimi olmadığı halde Üniversiteye girmesi, gelecekte, yetenekli çocuklarımızın iş alanlarını ortadan kaldıracak bir yanlış adımdır.
Diplomaların bu kadar ucuz olduğu bir ülkede, arz-talep dengesizliği oluşmakta ve yetenekli insanların iyi bir ücretle ülkede kalmasının önü kesilmektedir.
Eğitimdeki ikinci yanlış adım, klasik liselerin, meslek okullarından daha önde tutulmalarıdır.
Kuzey Kıbrıs’ta, mesleklerde  ARA ELEMAN bulmakta zorlanırken, bu alanlara yurt dışından gelen insanlar talip olurken, kendi insanlarımız da sokaklara bırakılmaktadır.
Toplumun üretim potansiyelini yeniden ortaya çıkarmak için, gündelik hayatta gerekli olan meslekleri iyi analiz edip, hem pratik ve hem de teorik eğitim yapacak meslek okullarını yaratmak en büyük sorumluluğumuzdur.
Yaratılacak bu YENİ meslek okullarından mezun olacak gençlerimize, faizsiz krediler ve iş alanları yaratmak, eğitimde bugün içinde bulunduğumuz çıkmazı aşmamızda da belirleyici olacaktır.
Eğitim, GELECEĞİN ÖRGÜTLENMESİDİR. Bu konu, tüm sorunların önünde, hayati bir sorundur.Bu konuda, toplumun ve politikacıların duyarlılığını arttırmak ise hepimizin görevidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı