Kıbrıs

“Hedefim siyasete yeni bir dil kazandırmak”
 “HALKI KANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR”… CTP-BG Lefkoşa Milletvekili adayı Ürün Solyalı, ülkede etiğe ahlaka ve hukuka saygı göstermeyen siyasetçilerin halkın güveninin yerle bir ettiğini söyledi. Solyalı “Kıbrıs’ta siyaset böyledir diyerek halkı kandırmaya çalışıyorlar” dedi

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Lefkoşa Milletvekili adayı Ürün Solyalı, en genç adaylarından bir tanesi olarak dikkat çekiyor. 
CTP-BG Gençlik Kollarında yıllarca görev yaptıktan sonra partinin gençlik kolları başkanı olan Solyalı, parti listesindeki en genç isim olarak milletvekilliğine aday oldu. 
Havadis’e konuşan Solyalı, hedeflerini anlattı ve “En temel hedefim siyasete yeni bir dil kazandırmak. Yani her şeyi bilen değil toplumla birlikte ortak çözümler üreten dünyalı bir siyaset istiyoruz” dedi.

Solyalı: Yeni bir siyaset anlayışı için adayım
Solyalı, ülkede etiğe ahlaka ve hukuka saygı göstermeyen siyasetçilerin halkın güveninin yerle bir ederek “Kıbrıs’ta siyaset budur” diye halkı kandırmaya çalıştıklarını söyledi. Bu kişilerin, siyasetçi algısını, kamu kurumlarının saygınlığını yerle bir ettiğini kaydeden Solyalı şu şekilde konuştu: 
“Ülkemizde, etiğe, ahlaka ve hukuka saygı göstermeyen siyasetçiler, siyaseti, kendi yaptığı usulsüz işlerle kötülemiş, ilkesizlikleri ve farklı düşünene tahammül edemeyişleri ile siyasete olan güveni yerle bir etmiştir. Bunu da Kıbrıs’ta siyaset budur diyerek topluma yutturmaya çalışmıştır. Siyasetçi algısını, kamu kurumlarının saygınlığını ve devlet insanlığını yerle bir etmişlerdir.
Siyasetin insan hayatını dünden daha iyi ve sürdürülebilir bir duruma sokacak, insanın hayatına adaletle, saygı ile ilkeli bir şekilde dokunan bir bilim olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde siyasetin ve siyasetçinin yeni bir dili, özgürlükçü, eşitlikçi ve alternatif bir dili; demokratik katılımcılıkla üretken bir şekilde besleyen bir bilim olduğu iddiamı daha ileriye taşımak için aday olmaya karar verdim.”

“Hukukun siyaset içerisinde yer alması gerekiyor”
Hukukun siyaset içerisinde, meclisten en küçük birimine kadar yer alması gerektiğini savunan Solyalı şu ifadeleri kullandı:
“Buna ek olarak ve bir hukuk insanı olarak, hukukun siyaset içerisinde, meclisten en küçük birimine kadar daha fazla yer alması gerektiğini de düşünmekteyim. Tabi ki meslek pratiğimizden insanlarımızın yaşadığı birçok sorunu günlük hayatta görme, bunları birlikte tartışma ve çözümlerini üretme fırsatımız oluyor. Bunun da yasa üretiminde önemli bir faktör olduğunu düşünmekteyim.
Yaşım 30. CTP Listesindeki en genç adayım ancak 12 yıldır aktif olarak siyasetin içerisindeyim. Hem hukuksal anlamda aldığım eğitim ve tecrübelerim hem de CTP-BG’nin tecrübesini bir araya getirerek siyasette üretime katkı sağlamaya çalışıyorum.”

“Dünyalı bir siyaset istiyoruz”
Solyalı, en temel hedefinin siyasete yeni bir dil kazandırmak olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:
“CTP Gençlik Örgütü Genel Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. CTP-BG ve Gençlik Örgütü olarak birçok başarıya imza attık. Hem CTP-BG’deki siyaset üretimine hem ülke bazında siyasete somut önermeler hem de hak ve özgürlüklerin kazanılması adına eylemlilik süreçlerine ciddi katkılar yaptık. Toplumdan çok şey öğrendik.
Uluslararası anlamda Kıbrıs Türk toplumunun ve özellikle gençliğinin Uluslararası Platformlarda da tam eşit ve güçlü siyasi temsiliyetini sağladık. Tüm bunlar bizi katılımcı, kolektif, üretken ve Uluslararası anlamda çalışabilen bir duruma getirdi. Tüm bunları daha ileriye taşımak adına, gençliğin görünmez değil; Karar alma mekanizmalarında en aktif rolü üstlenebileceğini de göstermek adına aday oldum.
En temelde hedefim, yukarıda da belirttiğim gibi siyasete yeni bir dil kazandırmak. Yeni bir anlayış kazandırmak. Yani, her şeyi bilen değil;  Toplumla birlikte, ortak sorunlara ortak çözümler üreten, fedakarlık yapmaya birlikte başlayan ve bunun sonsuza dek olmayacağını ortaya koyabilen, topluma rağmen değil – toplumla birlikte ve bir adım önde üreten; hesap soran ve hesap veren; bilimsel, hayata dokunan, ayrımcılık yapmadan katılımcılıkla üreyen, dünyalı bir siyaset istiyoruz.”

“Barış, bugün en çok ihtiyacımız olan şey”
Solyalı, “Toplumsal barış bugün en fazla zedelenen ve en fazla ihtiyacımız olan şey olmuştur” dedi ve şu ifadeleri kullandı:
“Önümüzdeki dönemde de katılımcı demokrasi ve birlikte siyaset üretiminin ilkeli, ahlaklı ve konusuna vakıf siyasetçi profilinin topluma kazandırılacağı dönem olacağı da açık şekilde görülmektedir.
Toplumsal barış bugün en fazla zedelenen ve en fazla ihtiyacımız olan şey olmuştur.  Ayrımcılığı, şiddeti ve her alanda ötekileştirmeleri son yıllarda toplumumuz çok ciddi bir şekilde yaşadı. Sorunların çözümünde katılımcılık, uzlaşı, saygı ve bilimsellik bugün toplum tarafından özlenen prensipler oldu.”

“Toplum siyasetin yeni bir dil konuşmasını istiyor”
Solyalı, toplum siyasetin yeni bir dil konuşmasını talep ettiğini söyledi ve  “Bunu da çok yüksek bir sesle haykırıyor” dedi.  Halkın kamusal kurumlara olan inancını yitirdiğini kaydeden Solyalı şu ifadeleri kullandı:
“Kamusal kurumlara yani Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa, Meclis’e saygısını yitirmiş durumda insanlarımız. En öncelikli amacımız toplumun kendine olan saygısını, onurunu ve iradesini tekrardan kazandırmak olmalı. Kıbrıs Türk toplumunun bu topraklarda özne olduğunu fark etmesi gerekmektedir.”Başa dön tuşu