Hazine-Sen: Her türlü yasal haklarımızı kullanacağız - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 26, 2024
Kıbrıs

Hazine-Sen: Her türlü yasal haklarımızı kullanacağız

Hazine SenHazine Çalışanları Sendikası

Hazine ve Muhasebe Dairesi, Bütçe Dairesi, Merkezi İhale Komisyonu ve Maliye Bakanlığı çalışanları, sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından yeterli izleme süreci beklenmeden, Covid-19 tehlikesinin tam anlamıyla ortadan kalkmadığı bir ortamda, yoğun şekilde vatandaşla temas halinde olan dairelerde test yapılmadan ve gerekli önlemler alınmadan tam kadro ile mesai yapılmasının doğru olmadığını kaydetti.

Hazine ve Muhasebe Dairesi, Bütçe Dairesi, Merkezi İhale Komisyonu ve Maliye Bakanlığı çalışanları, taleplerini içeren yazılı açıklamada ayrıca, Hazine ve Muhasebe Dairesi, Bütçe Dairesi, Merkezi İhale Komisyonu ve Maliye Bakanlığı Bilgisayar Bölümü’nde gerekli testler yapılıncaya, dairelerde gerekli tüm önlemler alınıncaya kadar vatandaşların ve çalışanların sağlığı açısından görev kabul etmeyeceklerini, gerekli olması halinde tüm ödemeleri durduracaklarını ve her türlü yasal haklarını kullanacaklarını kaydetti.


Hazine ve Muhasebe Dairesi, Bütçe Dairesi, Merkezi İhale Komisyonu ve Maliye Bakanlığı çalışanlarının açıklaması şöyle:

“Hazine ve Muhasebe Dairesi, Bütçe Dairesi, Merkezi İhale Komisyonu ve Maliye Bakanlığı çalışanları, olarak dünyayı saran Covid-19 küresel pandemisinin ülkemize sirayet ettiği zamandan bugüne kamu maliyesini işler şekilde tutmak amacı ile büyük özveriyle çalışmaya devam etmekteyiz.

Kamu çalışanlarının idari izinli sayıldığı 16 Mart tarihinden itibaren dönüşümlü olarak görev yerlerimizi boş bırakmadık ve gerekli olan hallerde evden çalışma esasına göre çalışmaya devam ettik. Bu bağlamda maaşlarından büyük ölçüde kesinti yapılmasına rağmen tüm imkânlarını zorlayarak, bu olağanüstü zamanda canını dişine takan, hiçbir özveriden kaçınmadan çalışmaya devam eden başta üyelerimiz olmak üzere sağlık çalışanlarına ve tüm kamu görevlilerine teşekkür ediyoruz.

İki aylık sürenin ardından ülkemizde yapılan Covid 19 testlerinde pozitif vakaya rastlanmayarak normalleşme sürecinin adımları atılmaya başlanmıştır. Bakanlar Kurulu Kararları ile kapalı olan özel işyerleri test yapılması şartı ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kurallar çerçevesinde açılmaktadır. İki aylık süreçte yeterli dezenfektan ve maske sağlanmadan risk altında dönüşümlü olarak görev yapan

Hazine ve Muhasebe Dairesi, Bütçe Dairesi, Merkezi İhale Komisyonu ve Maliye Bakanlığı Bilgisayar Bölümü çalışanlarına hiçbir test yapılmamıştır.

Maliye Bakanlığının yükümlülüklerini zamanında ve eksiksiz olarak yerine getirmesi amacıyla yeterli önlemler alınmamasına rağmen her türlü riski alarak çalışan üyelerimize Bakanlık tarafından gerekli değerin verilmediğini gözlemlemekteyiz. Basın açıklamalarında çalışan dairelerin adı bile söylenmezken sadece maliye çalışanları olarak geçiştirilmesi bizim göstermiş olduğumuz fedakarlığın karşılığı olmamalıdır. 14 Mayıs 2020 tarihli Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla normalleşme süreci ile kamu çalışanlarının normal çalışma şekline döneceği açıklanmıştır. Sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından yeterli izleme süreci beklenmeden, Covid-19 tehlikesinin tam anlamıyla ortadan kalkmadığı bir ortamda, yoğun şekilde vatandaşla temas halinde olan dairelerde test yapılmadan ve gerekli önlemler alınmadan tam kadro ile mesai yapılmasının doğru olmadığı kanaatindeyiz.

1- Tüm çalışanlara Covid-19 testi yapılmalıdır.

2- Dairelere girişler kısıtlanmalı, sıcaklık kontrolü yapılarak giriş yapanların kayıtları alınmalı, eller dezenfekte edilmeli, maskesiz girişe izin verilmemelidir.

3- Sosyal mesafe kuralları uygulanmalı, iş takibi yapılması ve dışarıdan gelen kişilerin çalışma odalarına girişleri yasaklanmalıdır.

4- Giriş kapıları, vezne ve arşiv başta olmak üzere dezenfektan stantları ve teması ortadan kaldıracak siperlikler kurulmalıdır.

5- Tüm odalara gerekli dezenfektan ilaçları verilmeli ve tüm çalışanların günlük ihtiyacını karşılayacak şekilde en az günde iki adet olmak üzere maske dağıtımı yapılmalıdır. Covid19 krizini bahane ederek maaşlarından üç ay kesinti yapılan kamu çalışanlarının 15 Mayıs 2020 tarihinden itibaren normal çalışma düzenine geçeceği açıklanmıştır ancak maaşından büyük ölçüde kesinti yapılan, cebinde parası olmayan çalışanların, toplu taşıma yasakları kalkmadan çalışma yerlerinde olmalarını emretmek insafsızlıktır. Kamu çalışanlarının maaşlarından yapılan üç aylık kesinti çalışanlara derhal iade edilmelidir. Plansız bir şekilde, alelacele ve sağlık kurallarını hiçe sayarak yönetilmeye çalışılan normalleşme süreci sonucunda oluşacak her türlü olumsuz sonuçtan Hükümet sorumlu olacaktır.

Hazine ve Muhasebe Dairesi, Bütçe Dairesi, Merkezi İhale Komisyonu ve Maliye Bakanlığı Bilgisayar Bölümü’nde gerekli testler yapılıncaya ve dairelerde gerekli tüm önlemler alınıncaya kadar vatandaşların ve çalışanların sağlığı açısından görev kabul etmeyeceğimizi, gerekli olması halinde tüm ödemeleri durduracağımızı ve her türlü yasal hakkımızı kullanacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşırız.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar