Kıbrıs

“Hayal satmıyorum, proje üretiyorum”


“SEÇİMİ ALACAĞIZ”: UBP Geçitkale Belediyesi başkan adayı Olsan Oran, yerel yönetimler seçimi öncesi iddialı konuştu. Oran: Seçimi alacağız. Çünkü hayal satmıyoruz, proje üretiyoruz. Belediyeciliği, şehirciliği, master planı bilen, teknik donanımı olan biri tarafından yapılmalıdır. Benim mesleğim ise mimarlıktır. Ben yeniden inşa ederim


UBP Geçitkale Belediyesi başkan adayı, mimar Olsan Oran, mesleğine de dikkat çekerek “Benim işim yeniden inşa etmektir” dedi.
Geçitkale’de kaybolan ve körelen değerleri gün yüzüne çıkaracak projeleri olduğunu ifade eden Oran, “Ben hayal satmıyorum. Proje üretiyorum. Projelerimin tümü de kaynağı olan gerçek projelerdir” diye konuştu.
Hayata geçirmeyi hedeflediği projeleri, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda hazırladığını belirten Olsan Oran, 4 yıl Geçitkale Belediyesi Meclis Üyesi görevi yaptığını, bu süreçte edindiği tecrübe izlenimler doğrultusunda bölgede sokak sokak sorunları bildiğini söyledi.

“Kente kuzeyden giriş cazip hale getirilecek”
UBP Geçitkale Belediyesi başkan adayı Olsan Oran, yerel yönetimler seçimi öncesi Havadis’e gerçekleştirdiği ziyarette iddialı konuştu. Oran, “Seçimi alacağız” dedi.
Olsan Oran, belediyeciliğin, şehirciliği, master planlamayı bilen ve teknik donanımı olan biri tarafından yapılması gerektiğine işaret etti.
Oran, ilk hedefinin Geçitkale Belediyesi hudutları dahilinde esnafın gelirini arttırıcı önlemler almak olduğunu kaydetti. Çınarlı yolunun tadil edileceğini belirten Oran, kente kuzeyden girişin cazip hale getirileceğini ifade etti.

“Kentten göç, Sosyal Konut Projesi ile önlenecek”
UBP adayı Olsan Oran, Geçitkale’den diğer kentlere göçü önlemek adına kentte “Sosyal Konut Projesi”nin hayata geçirileceğini belirtti.
Oran, Geçitkale’nin kuzey doğusunda yüksek bir plato üzerine yapılacak olan “Sosyal Konut Projesi” ile hem gençlerin çok uygun bir şartlarda ev sahibi olacağını hem de Geçitkalelilerin doğup, büyüdükleri topraklarda kök salmalarını sağlayacaklarını belirtti.
Olsan Oran, “Proje bir kooperatif kurularak finanse edilecektir. Belediye bu projeye Kooperatif Yönetimi, arazi tahsisi ve çevre düzenlemeleri konularında katkı sağlayacaktır” dedi.

“Geçitkale Belediyesi Bakım Evi ve Kreş Projesi”
Olsan Oran, hayata geçirmeyi hedeflediği “Geçitkale Belediyesi Bakım Evi ve Kreş Projesi” ile bölgenin önemli bir ihtiyacının karşılanacağını hem de bölgede yeni istihdam olanaklarının sağlanmış olacağını söyledi.
Oran, Geçitkale-Sütlüce yolu üzerinde inşa edilmesi planlanan “Geçitkale Belediyesi Bakım Evi ve Kreş Projesi” kapsamında okul öncesi kreş, eğitim merkezi ve yaşlılara bakım evi olacağını belirtti.

“Mesarya’da küçük sanayi sitesi kurulacak”
UBP Geçitkale Belediyesi başkan adayı Olsan Oran, projelerinden birinin de “Mesarya Küçük Sanayi Sitesi” olduğunu söyledi.
Oran, “Mesarya Küçük Sanayi Sitesi, bölgemizde iş yeri kurmak isteyen zanaatkarlarımız için ve gelişmekte Meserya’nın gençlerine iş alanı yaratılması amacıyla düşünülmüştür. Proje, Geçitkale-Sütlüce anayolu üzerine yapılacaktır” dedi.

“Manevi değerlere sahip çıkacağız”
Olsan Oran, Mallıdağ köyünün manevi değerlerine sahip çıkılması amacı ile “Park Projesi ve Tarihi Usta Ahmet Yağ Değirmeni’nin Restorasyon Projesi”nin hayata geçirileceğini belirtti.
Olsan Oran, proje kapsamında ayrıca Mallıdağ İlkokulu’nun ve köy giriş parkının düzenleneceğini söyledi.
“Geçitkale turizme açılacak”
Olsan Oran, hedeflerinden bir diğerinin de Geçitkale’yi turizme açmak olduğunu kaydetti.
Oran bu amaçla “Arıdamı Köyü’nün Eko-köye Dönüştürülmesi Projesi”, “Tarihi Karargah Binası Restorasyon Projesi”, “Eko-köy Çınarlı’nın Festival Alanı Projesi” ve “Geçitkale Belediyesi Ağaç Müze Projesi”nin hayata geçirileceğini söyledi.
Oran, Arıdamı Köyü’nün kuzeyi, güney doğusu ve batısında hayata geçirilmesi planlanan “Arıdamı Köyü’nün Eko-köye Dönüştürülmesi Projesi” ile Kıbrıs tarihinde adı bulunan Arıdamı Köyü’nün isminin yok olmasını engellemeyi hedeflediklerini kaydetti.
Olsan Oran, “Tarihi Karargah Binası Restorasyon Projesi”nin Çınarlı Köyü’nün tarihi değerlerini sahiplenme adına üretildiğini ifade etti.
Oran, İncirli mağarası ve Dilek Ağacı ile turistik getirisi olan Çınarlı Köyü’nün büyümesi için de “Eko-köy Çınarlı’nın Festival Alanı Projesi” üretildiğini ifade etti.
Olsan Oran, “Geçitkale Belediyesi Ağaç Müze Projesi” ile de Kıbrıs adasının tek ağaç müzesinin yeniden KKTC’ye kazandırılmasını hedeflendiğini belirtti.

“Geçitkale yeniden inşa edilecek”
Geçitkale Belediyesi başkan adayı Olsan Oran, hayata geçirilmesi hedeflenen diğer projeler hakkında da bilgi verdi.
Olsan Oran, projeleri arasında Geçitkale’de 7/24 sağlık hizmeti, ağıllar bölgesinin altyapı sorunlarının çözülmesi, yeni mezbaha binasının inşası ve yaşlı hizmet biriminin devreye sokulması gibi hedeflerinin de olduğunu kaydetti.

Oran, ayrıca çöp toplama alanının ıslah çalışmaları için girişimlere hemen başlanacağını ve daha sağlıklı ve daha temiz bir çevre için seferberlik başlatacağını belirtti.
Olsan Oran’ın seçimi kazanması halinde hayata geçirmeyi hedeflediği diğer projeler ise şunlar: Geçitkale Bandabulya Projesi, Geçitkale Kültür Merkezi Projesi, Geçitkale Sanatsal eğitim Merkezi inşası, Dere Yatakları Islah ve Yayalaştırma Projeleri, Geçitkale Belediyesi Hizmet Binası projesi, Geçitkale Kent meydan Projesi, Geçitkale Spor Parklı Kompleksi Projesi, Geçitkale Yeşil Alan ve Park Projeleri, Geçitkale Havalimanı Kavşağı Düzenleme Projesi, Geçitkale Belediyesi Düğün salonu ve Çevre Düzenleme Projesi, Kırsal Kesim Arsaları Altyapı Projeleri, Geçitkale Belediyesi Çevre Yolları, Kent Girişleri ve Alt Geçitleri Düzenleme Projeleri, Kırsal kesim Arsaları ve Mezarlık Yolu Altyapı Projeleri, Köy Giriş Yolu Genişletme, Mezarlık ve Park Düzenleme Projesi, Mezarlık, Eski Okul, Meydan ve Park Projeleri, Geçitkale Belediyesi Mersinlik Kampı Sosyal tesis Projeleri, Giriş, Halk Ocağı, Park ve Meydan Düzenleme Projeleri, Dere Yatakları, Islah ve Yayalaştırma, Meydan Düzenlemesi, Gençlik Merkezi ve Park Düzenleme Projeleri.

Fotoğraflar: Mustafa ŞENAL

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı