HAVADİS’e “nefes” takviyesi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 3, 2023
Kıbrıs

HAVADİS’e “nefes” takviyesi

Kıbrıs Montessori Okulları’ndan sonra Havadis’te de nefes teknikleri eğitim semineri düzenlendi. Havadis ekibi, dün Kişisel Gelişim Danışmanı ve Nefes Eğitmeni Canan Karakol tarafından verilen nefes teknikleri eğitim seminerinde buluştu

Kıbrıs Montessori Okulları’nda, hafta sonu, okul öğretmenlerine ve velilere yönelik nefes teknikleri eğitim semineri veren Kişisel Gelişim Danışmanı ve Nefes Eğitmeni Canan Karakol, dün de Havadis ekibi ile bir araya geldi.


Karakol, seminerde nefes tekniklerinin insan yaşamındaki önemini anlattı.

Seminerde doğru nefes teknikleri ve farkındalık için uygulamalı eğitim yapıldı.

Kişisel Gelişim Danışmanı ve Nefes Eğitmeni Canan Karakol’a Nefes Koçu Müjgan Savaş ve aynı zamanda Kıbrıs Montessori Okulları öğretmeni olan Nefes Koçu Burçe Güliçli eşlik etti.

Nefes teknikleri eğitim seminerine Havadis Gazetesi Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün de katıldı.

Karakol: Birçok sağlık sorunu nefes teknikleri ile aşılabilir

Kişisel Gelişim Danışmanı ve Nefes Eğitmeni Canan Karakol, nefes tekniklerinin ve doğru nefes alıp vermenin kişinin hem beden hem de ruh sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı, gündelik yaşam üzerindeki önemine dikkat çekti.

Canan Karakol, nefes teknikleri ile kişinin birçok sağlık sorununu da aşabileceğine dikkat çekti.

Canan Karakol, “Eğer bir hücrede oksijen varsa kanser yoktur” diyerek kanser hücrelerin oksijenli solunum yapmamasından dolayı vücutta ortaya çıktığını belirtti.

Karakol, stresli kişilerin, kanser hastalarının, koah ve astım hastalarının nefes teknikleri ile sağlıklı yaşama doğru çok büyük yol aldıklarını ifade etti.

“Gazeteciler için çok önemli”

Nefes tekniklerinin diyafram kontrolü ve ses kontrolünü de sağladığını ifade eden Canan Karakol, gazetecilerin, meslekleri gereği günlük yaşamlarında alışılagelmişin dışında birçok olayla yüz yüze geldiğini, bu olaylar karşısında sakin kalabilmelerinde ve görevlerini yaparken ihtiyaç duydukları konsantrasyonu sağlayabilmelerinde nefes tekniklerinin önemli bir rol oynadığını belirtti.

Radyo Havadis dinleyicileri ile buluştular

Kişisel Gelişim Danışmanı ve Nefes Eğitmeni Canan Karakol, Nefes Koçu Müjgan Savaş ve aynı zamanda Kıbrıs Montessori Okulları öğretmeni olan Nefes Koçu Burçe Güliçli, seminerin ardından Radyo Havadis dinleyicileri ile buluştu. Program, Havadis Web TV’de de canlı yayınlandı.

Melek Arabacıoğlu’nun hazırlayıp sunduğu “Kulis” programına konuk olan Karakol, Savaş ve Güliçli, nefes tekniklerine ilişkin deneyimlerini dinleyiciler ile paylaştı.

 

“Herkesin nefesi ile buluşmaya ihtiyacı var”

Karakol, kişinin doğru nefes alarak doğduğunu ancak büyüme sürecinde nefes alıp verişinin değiştiğini ve nefesin limitlendirildiğini belirtti.

“Biz tekrar o orijinal nefesimizi hatırlayacağımız akciğer kapasitemizi artıracağımız, diyafram kasımızı güçlendireceğimiz eksersizler  yapalım istiyoruz” diyen Karakol, birçoğumuzda bu değişmiş olsa da eksersizlerle bunun telafi edebileceğini ifade etti.

Bugüne kadar 7.000’in üzerinde danışan gördüğünü söyleyen Canan Karakol, harika bir nefese sahip danışana çok az rastladığını dile getirdi ve bunun herkesin genel sorunu olduğunu kaydetti.

Canan Karakol, “Gün içinde alıştığımız bir motor sistem var nefesi o kontrol ediyor ama biz akciğer kapasitemizi artırabilir ve diyafram kasımızı güçlendirebiliriz” diye konuştu.

 

 

 “Üniversitelerde kürsü açılması için çabalıyoruz”

Karakol, nefes ile ilgili dünya genelinde bir bilgi kirliliği olduğunu ve nefes eğitmenlerinin bunun sıkıntısını yaşadıklarını aktardı. Bu nedenle üniversitelerde kürsü açılması konusunda çabaları olduğunu belirten Karakol, “Öncelikle insan psikolojisini bilen ve anlayan biri olmasına dikkat edin. Bu konuda tüm dünyada eğitimler sertifika boyutundadır. Özel bir okulu maalesef yok bu nedenle dünya genelinde kabul gören bir vakıf var ve ondan faydalanılabilir. Türkiye’de nefes bir meslek olarak kanunda geçti. Şimdi bizde onun düzenlenmesi aşamasında görev aldık çünkü bu işler bunu ilk yapanlar olarak bize kalıyor” dedi.

 

“Kıbrıs’ta danışmanlar Burçe Güliçli ile iletişim kurabilir”

Canan Karakol, danışanların kendilerine sosyal medyadan ulaşabileceklerini kaydetti. Kıbrıs Montessori Okulları öğretmenlerinden olan Nefes koçu Burçe Güliçli’nin de nefes tekniklerine ilişkin bütün eğitimlere katıldığını ve sertifikalarını çok güzel bir biçimde tamamladığını kaydeden Karakol, Kıbrıs’taki danışanların Güliçli ile iletişim kurabileceklerini ifade etti.

Karakol, “Sevgili Burçe Güliçli bizlerle birçok eğitimde de çok başarılı oldu. Bizlere illa danışan olarak gelmenize de gerek yok sosyal medyadan bizlere ya da direk Burçe hanıma da ulaşarak soru sorabilirler bu konuda da lütfen çekinmesinler” dedi.

Karakol, “Dünya çapında bir kurumsal güvenlik firmasının çalışanları ile buluştuk ve yaptığımız çalışmada inanılmaz bir ilgi oldu. Çünkü herkesin nefesi ile buluşmaya ihtiyacı var. Bu nedenle bizlere ulaşmaları durumunda eğitimse eğitim, seans ise seans, terapi ise terapi, her türlü desteği bizler canı gönülden vermeye hazırız” diye konuştu.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar