Hasipoğlu, Sağlıkta İyi Yerlere Doğru Gidiyoruz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Sağlık

Hasipoğlu, Sağlıkta İyi Yerlere Doğru Gidiyoruz

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu,  sağlık sisteminde iyi yerlere doğru gidilmekte olduğunu vurgulayarak, otomasyon sistemine 1-1,5 ay içerisinde geçileceğini yineledi.

“Sağlıkta doğru şeyler yapılıyor” diyen Bakan Hasipoğlu, okullardaki  sağlık taramalarının mayıs ayı içerisinde tamamlanacağını, diğer taraftan devam eden genel sağlık taraması ile de  ülkenin sağlık haritasının çıkarılacağını ifade etti.


Sağlık Bakanı Hasipoğlu, bu sabah Gazimağusa Devle Hastanesi’ne giderek  faaliyete giren hemodiyaliz cihazlarını yerinde inceledi.

Sağlık Bakanlığı, dernek ve özel sektör katkılarıyla Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne 5 hemodiyaliz cihazı aldı. Hastanedeki hemodiyaliz cihaz sayısı böylece 10’a yükseldi. Cihazlardan ikisi Sağlık Bakanlığı, diğer üçü ise Gazimağusa Devlet  Hastanesini Geliştirme Derneği, Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği ve Oscar Şirketler Grubu’nun katkılarıyla alındı.

HASİPOĞLU: “SAĞLIK BÜTÇESİ İKİ KATINA ÇIKACAK”

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, bütçe geçirilirken Sağlık Bakanlığı bütçesindeki artışın geçen yıla oranla binde 6 arttığı yönünde eleştirilerin yapıldığını hatırlatarak, “Gözden kaçırdıkları bir şey vardı, yatırım bütçelerinde  yüzde 12 artış yapılmıştı” dedi.

Hasipoğlu, Türkiye Cumhuriyeti  Yardım Heyeti, Türkiye Sağlık Bakanlığı ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla yatırım bütçesinin yıl sonuna kadar iki katına çıkacağını söyledi.

Bakanlık, dernek ve özel sektör katkılarıyla Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne 5 hemodiyaliz cihazı daha kazandırıldığını kaydeden Hasipoğlu, Girne’ye 10, İskele’ye de 2 hemodiyaliz cihazı koyacaklarını kaydetti.

Hasipoğlu, mümkün mertebe hemodiyaliz hastalarına kendi bölgelerinde hizmet vermeyi amaçladıklarını söyledi.

Sağlık sisteminin iyi yerlere doğru gittiğini ifade eden Hasipoğlu,  otomasyon sitemine geçilmesinin daha çok rahatlama getireceğini belirtti.

“HORMON ÇIKMADI , NİYE HORMON YOK DENİLİYOR!”

Hormon analiz cihazı alındığını belirten Hasipoğlu, yapılan analizlerde hormon çıkmadığını kaydederek, “Çıkmayınca da  eleştiriliyor. Niye hormon yok deniyor. Yok da ondan, Anlamakta zorlanıyorum!” dedi.

ORGAN YASASI MECLİS’TE

Bakan Hasipoğlu, Organ Yasa Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’ndan geçerek Cumhuriyet Meclisi’ne sevke dildiğini de sözlerine ekledi.

AKALIN: “ORGAN YASASI’NIN BİR AN ÖNCE ÇIKMASINI BEKLİYORUZ”

Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Zerrin Akalın da,  bir kıvılcım yakarak başlattıkları çaba sonucunda Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne 5 adet hemodiyaliz cihazı alınmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Zerrin Akalın,  Girne ve Lefkoşa’da da gerekli cihazların alınması için çabalarını sürdüreceklerini kaydetti. Akalın, Organ Yasası’nın bir an önce çıkmasını beklediklerini de ifade etti.

Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erdal Özcenk de, cihazların alınmasına katkı koyanlara teşekkür etti.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar