Harmancı: Engelleri kaldırdık

7 Haziran 2018 Perşembe | 11:40

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Belediye Başkan adayı Mehmet Harmancı, dün sırasıyla KKTC Özel Eğitim Vakfı (ÖZEV), Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı Anaokulu, Emekli Polisler Derneği ve Hür İşçi Sendikaları Federasyonu’nu (Hür-İş) ziyaret etti. 

“Devletin kuramadığı engelsiz birimini LTB’de kurduk”

ÖZEV ziyaretinde konuşan Harmancı, çağdaş bir kentin, engellemeyen kent olduğuna işaret etti ve devletin kuramadığı birimi LTB’de Engellenemeyen Lefkoşa Birimi olarak kurduklarına dikkat çekti. Harmancı, 123 özel gereksinimli bireye Lefkoşa Türk Belediyesi’nin,  ulaşım, dolaşım, erişilebilirlik ve sosyal yaşama katılım konularda hizmet verdiğini kaydetti ve bugün insanların ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir noktada olduklarını vurguladı. 

“Önce zihinlerdeki engeller kalkmalı”

Herkesin son zamanlarda “engelsiz” kent kavramından söz ettiğine dikkat çeken Başkan Harmancı şöyle konuştu:
“Para olmayabilir ama engelsiz kentler en çok zihinsel devrimle yaratılabilir. Önce zihinlerdeki engeller kaldırılmalı. Lefkoşa’daki tüm parklar özel gereksinimli bireylere göre tasarlandı.” 
Harmancı, engelli bireyler için 2 engelsiz minibüs ve 1 engelsiz taksi ile ulaşım hizmeti verildiğini, çocukların okullarına götürülüp getirildiğini;  engelli bireylerin alışverişlerine market alışveriş günleriyle yardımcı olunduğunu; kuaför, berber ve bakım hizmeti verildiğini, bunların yanında engelli bireyler için birçok sosyal aktivite düzenlendiğini sözlerine ekledi.

“LTB’nin onuru kurtuldu”

Göreve geldiklerinde karşılaştıklarını da aktaran Harmancı, “Esnaf ve halkla LTB arasına mesafe girmişti. Şimdi ise yatırımları konuşabiliyoruz. Dört yıl boyunca kime neden verildiğini bilmediğimiz harcamaların borcunu ödedik. Bu borç artık temizlendi. Artık, nereye gideceği belli olmayan değil, şehre yatırım yapmak için borç alacak noktadayız. LTB’nin onuru kurtuldu.” diye konuştu.