Dünya

Harf: İkiyüzlü davranmıyoruz


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın toplantısında Ferguson’daki olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ferguson'daki olayları takip ettiği sırada polisin AA muhabiri Bilgin Şaşmaz’a silah doğrultup ölümle tehdit etmesiyle ilgili olarak, "Her yerde bazı zorluklar var ve biz bu konularda sesimizi yükseltiyoruz. Ancak, (Şaşmaz’ın) durumuna yönelik elimde detaylar yok” diye konuştu.

Harf, yerel polisle ilgili meselelerde kendisinin yetkili olmadığını, ancak ifade özgürlüğünün, ABD’nin bağlılık gösterdiği çok önemli bir ilke olduğunu kaydetti.

Harf, “(Bu konuda) Her yerde bazı sorunlar var ve biz bu konularda sesimizi yükseltiyoruz. Ancak, (Şaşmaz’ın) durumuna yönelik elimde detaylar yok” diye konuştu.

Şaşmaz’ın gözaltına alınırken polis tarafından hayatının tehdit edilmesine yönelik soru üzerine Harf, “Sizi bu konuda yerel yetkililere yönlendiriyorum” yanıtını verdi.

‘SESSİZ KALMIYORUZ, İKİYÜZLÜ DEĞİLİZ’
Harf, “ABD’nin, gazetecilerin gözaltına alınması konusunda Türkiye de dahil diğer ülkelere ciddi eleştiri getirdiği ama kendi polisine yönelik sessiz kaldığı” değerlendirmesi üzerine, şunları söyledi:

“Buna katılmıyorum. Başkan (ABD Başkanı Barack Obama) ve adalet bakanımız (Eric Holder) Ferguson’daki olaylar konusunda sessiz kalmadı. Adalet Bakanı bugün orada. ABD’nin ikiyüzlü davrandığına yönelik fikrinize kesinlikle katılmıyorum, bunlar karşılaştırılabilir şeyler değil. ABD’de de ne zaman sorunlar olsa, bunları düzeltiriz ve yoluna koyarız ve bunları şeffaf, dürüst ve açık şekilde yaparız. Türkiye dahil diğer ülkeleri de aynı şekilde yapmaya çağırıyoruz. Onlar bunu yapmadığında da bu konularda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz”.

Harf, Ferguson’da olanlarla ilgili hükümet olarak gayet açık konuştuklarını, basında bu konuda açık diyalogların olduğunu ifade etti.

‘GAZETECİLER GÖZALTINA ALINMAMALI’
Obama’nın açıklama yaparak, gazetecilerin işlerini yapabilmesi gerektiğini söylediğini hatırlatan Harf, aynı şekilde diğer hükümet görevlilerinin de işini yapan gazetecilerin gözaltına alınmaması gerektiğini kamuoyu önünde dile getirdiğini anımsattı.

Harf, “Dolayısıyla, bir olay olduğunda, bir şeyler yolunda gitmediğinde, biz bunu açıkça, şeffafça söylüyoruz ve bu durumu düzeltiyoruz” diye konuştu.

‘UYGUN DEĞİL’
Bir gazetecinin “Burada arkadaşların, iş arkadaşları gözaltına alınmış. Neden siz de cevap olarak arkadaşınıza yapılan kötü bir şey demiyorsunuz?” sorusu üzerine Harf, “Çünkü ABD içinde olanlara Dışişleri Bakanlığı podyumundan yorum yapamam. Uygun değil” dedi.

Harf, ABD’de yaşananların diğer ülkelerde olanlarla ciddi biçimde farklı olduğuna yönelik değerlendirmesini tekrarladı.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı