Hangi Okula Gitsek? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Eylül 22, 2023
Köşe Yazarları

Hangi Okula Gitsek?

Hatice Düzgün

Bu günlerde  çocuğunu okula yerleştirme kaygısı  taşır veliler . Canı ciğeri evlatlığı için en iyi okulu nasıl seçecek ?Halbuki bizim çocukluğumuzda ailelerimizin işi daha kolaydı . Nüfus azdı okullar azdı en yakınımızdaki devlet okulu en iyisiydi. Ha bunu anaokul ve kreşler için söylemiyorum . Daha o zamanlar anaokulu tek tük cardı. Kreş ise hiç yoktu .Zaten devletimize ait kreş hala yok . Şimdi birkaç şehrimizde farklı yapılarda özel okullar ve kreşler bulunmaktadır. Her okul velilere sunduğu farklı özelliklereler ile diğerlerinden fark yaratmaya çalışmaktadır . Bu fark en çok da döviz üzerinden belirledikleri fiyatlar oluyor ve tabi ki yabancı dil İngilizce. Velilerin aman çocuğum  iyi bir eğitim alsın kötü örnek olacak çocuklarla olmasın ,hem tamgün eğitim alacak , ingilizce dersi de daha  çok saat içeriyor diyerek  bankadan borçlanarak  gitmeye çalıştıkları  bu okullarda aileler ve okul yönetimleri kalitelerinin artığını çocuğu için en iyi okulu yarattığını düşünmektedir .Binbir zorlukla boğuşan özel kreşler ( şekilsel denetimlerden geçip tescillenemeyen ) kreşlerin şu anki fiyatları ile asgari ücret çalışanının faydalanması da oldukça zor  oluyor Asgari ücretin yarısı fiyatlar annelerin evde oturup çocuk bakması yönünde teşvik ediyor .

Peki devletin okulları ne âlemde?


4-5 yaş anaokullarımızın yaygınlığı ile dünya ile yarışır olmamıza rağmen yarım gün olması( saat 12 ye kadar ) Çalışan velinin işine gelmiyor

Devletin Kreş hizmeti olmadığını söylemiştik. Özel küçücük kreşlere teşviki de yok.

İlkokullarda okul yöneticileri yabancı uyruklu öğrencilerin dil ve kültür sorunları, okullardaki sayının artışı, laiklik karşıtı müfredatlar, kitaplar günlük ihtiyaçları karşılamak için bütçe yetersizliği ile boğuşup dururken öğlen olup dağılıyorlar. Koleje hazırlanacak öğrencilerin özel derslere taşınması veliye kalıyor Sıkıntılı veli  kaçak göçek bir koşturmaca ile haftanın 6 günü kaos  yaşıyor

Ortaokul yaşı geldiğinde çocuk devlet kolejini kazamamışsa özel derse verilen paralar ve çekilen sıkıntılar unutulur da ya kazanmaymışsa hangi ortaokul sorusu yine ortaya çıkıyor. Devlet okullarında depremden sonra binaların güvenliği sorun oluşturuyor. Kalabalık sınıflar, müfredatlar, ergenlikten doğan sorunlara rehberlik etmede zorlanan hizmet birimleri, okul bütçesinin yetersizliği dönüp dolaşıp velinin önüne geliyor adresine uygun devlet okuluna gitmek istememesi sonuçlarını doğuruyor.

Ortaokul diploma ortalaması düşük diye bir yerlere yerleşemeyen çocukların aileleri de zor durumda. Okumuyor bari meslek öğrensin diye ( hala daha bu düşünceyi toplum olarak aşamadık ya )meslek lisesine vermek istedik almadılar hem dolu hem ortalaması düşükmüş diyen veliler var. Kaliteyi koruma adına sayınının da çokluğuyla liseye de yazdıramıyoruz ne yapacağız diye kara kara düşünen veliler. Evet, meslek liselerimizin azlığı sorun teşkil ediyor. Birçok sorun sıraladığımı biliyorum. Ama çocuğumuzun en iyiyi oluşturana kadar bekleme zamanı yok. Yaşa göre olan klasik eğitimimizde illaki bir okul bulup çocuğu yerleştirmek zorundayız. Bunu bizim için devletin yapmasını ne kadar çık isterdik değil mi? Neyse Yılların uzmanlık yapmış bir eğitimcisi olarak okul seçiminde şunları göz önünden bulundurun

İlkokula yeni başlayacak bir çocuk için en önemli şeylerden biri öğretmendir. (Ancak özel okullarda öğretmenlerin sık sık değiştiği bir gerçektir .).Çocuk hem sınıf içi düzeni bozmayacak ve anlatılanları dinleyecek kadar öğretmenine saygı duymalı, hem de sıkıntısı olduğunda yanına gidecek kadar onu sevmelidir. Öğretmeninin kararlı, tutarlı ve güvenilir olması gerekir. Öğretmen sadece öğretimden değil eğitimden de sorumlu olduğu unutulmamalı, öğrencisini yakından tanımalıdır.

Ortaokul ve liselerde yukardan saydığım öğretmen özellikleri olan sadece sorunu olan değil tüm çocukları takip edecek eğitim ve öğretimlerini etkileyecek riskleri belirleyip sorun çıkmadan tedbir alacak kısaca iyi bir rehberlik hizmeti olan okullar seçilmelidir.

Kreş seçiminde de öğretmen faktörünü göz önünde bulundurun. Devlet tarafından eğitimsel herhangi bir denetim yapılmamada siz yine de uygulanan eğitim müfredatı ve okulun felsefesini sorun.

Kısaca çocuğumuzun gereksinimlerini karşılayacak öğretmenin ve yönetimlerin olduğu, bizi zorlamayacak, çocuğun eğitim öğretim alma yanında kendini mutlu hissettiği okul en iyi okuldur .

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar