SağlıkSürmanşetYaşam

Hamileler ve anneler için corona virüs önlemleri


Dünya Sağlık Örgütü’ne göre corona virüsten korunmak için yapılan uyarılar anneler ve hamileler için de geçerli. Corona virüs taşıyan annenin bebeğini emzirebileceğini bildiren örgüt annenin yeni doğan bebeğiyle temasını riskli bulmuyor.

Dünya Sağlık Örgütü, hamile kadınları corona virüs konusunda bilgilendirdi. Örgütün verdiği bilgiye göre, virüsün hamile kadınlara etkisine ilişkin çalışmalar sürüyor.

Bilgiler sınırlı olmakla birlikte, mevcut bilgiler hamilelerin diğer insanlarla aynı oranda risk grubunda olduğunu gösteriyor. Hamile kadınlar, virüsten korunma için de genel önlemleri uygulayabilirler, ayrıca bir önleme gerek duyulmuyor, el temizliği, insanlarla temas konusunda dikkatli olmaları yeterli.

– Örgüt, corona virüs belirtileri gösteren hamile kadınlarla test yapılabileceğini, test gerekirse öncelik verilmesini önerdi.

– Annenin karnındaki bebeğe virüsü geçirip geçiremeyeceği bilinmiyor. Ancak, karın sıvısı ve anne sütünden alınan örneklerde virüs bulunmuş değil.

CORONA VİRÜSTEN KORUNMA REHBERİ

– Örgüt, corona virüs taşıyan annenin bebeğini emzirebileceğini bildiriyor. Emzirme sırasında, maske takılması, bebeğe dokunma öncesi ellerin yıkanması öneriliyor.

– Dünya Sağlık Örgütü, corona virüs taşıyan annenin yeni doğan bebeğiyle temasını riskli bulmuyor.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı