Dünya

Hamas’tan İsrail’e “roket” açıklaması


Yazılı açıklama yapan Hamas Siyasi Büro üyesi Musa Ebu Merzuk, "Sosyal paylaşım sitelerinde roket atılması yönünde çağrılar yapılıyor. Bu, rotadan sapmaya ve Batı Şeria ile Kudüs'teki 'intifadanın' başka bir alana taşınmasına neden olur" ifadesine yer verdi.

"Kudüs intifadasında" tüm ilginin Batı Şeria ve Kudüs'teki halkın hareketi üzerinde olması gerektiğini belirten Merzuk, Filistin ulusal diyalog görüşmelerinin de sadece intifadayı başarıya ulaştırma amacı taşıması gerektiğini kaydetti.İsrail Ordu sözcüsü Yarbay Peter Lerner cuma günü gazetecilere yaptığı açıklamada, "Gazze Şeridi'nden İsrail'in güneyine roket atıldığını" öne sürmüştü.

Açık alana düşen roketin herhangi bir can kaybına neden olmadığını aktaran Lerner, saldırı öncesinde uyarı sirenlerinin çaldığını ifade etmişti.

FİLİSTİN'DE ŞİDDET TIRMANIYOR

Bu ay başından bu yana İsraillilerle Filistinliler arasındaki şiddet tırmandı. Doğu Kudüs'te başlayan olaylar Filistin topraklarına yayıldı. Ekim başından bu yana şiddet olaylarında 25 Filistinli ile 5 İsrailli yaşamını yitirdi.Başa dön tuşu