Kıbrıs

Güzelyurtlular bölgede turizmin gelişmesini istiyorBakanlıktan yapılan açıklamaya göre, saat 11.00’de Bakanlıkta gerçekleşen görüşmede, Güzelyurt Kültürel Mirası Yaşatma Derneği Başkanı Batuhan Beyatlı ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.
Menteş Gündüz,  bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ülkenin bu mirastan yeterince faydalanması gerektiğini söyledi.Ülkede bulunan ve bütün insanlığın ortak mirası kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıkları dünyaya tanıtmak, evrensel mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmak ve yok olan değerlerin yaşatılması için gerekli işbirliğinin sağlanması gerektiğini belirterek, bunun tüm kesimlerin özverili çalışmasıyla sağlanabileceğini kaydetti.

Kültür turizminin gelişmesinin ekonominin canlanmasına büyük katkısı olacağına vurgu yapan Gündüz,  atılması gereken adımlarla ilgili çalışmaları paylaştı.

Gündüz ayrıca gençlerin kentleri için vermiş olduğu özverili çalışmayı da takdire şayan bulduğunu ifade ederek; “Biz sizlere sadece yol gösterebiliriz belki ancak bu yolu yürüyen sizlersiniz. Bu özverinizi kutluyorum” dedi.

Güzelyurt Kültürel Mirası Yaşatma Derneği Başkanı Batuhan Beyatlı da, Güzelyurt turizmini geliştirmek için bir takım öneri geliştirdiklerini ve bu önerileri maddeler halinde bakanla paylaşarak, destek talep etti.

Beyatlı, önerileri arasında, Güzelyurt’ta bir Turizm Enformasyon Ofisi’nin kurulması, ‘Tematik ve Etnografya Müze’lerin oluşturulması ve ‘Turizm Haritası, Bilgi Verici ve Yönlendiri Levhalar’ın trafiğe göre düzenlenmesi bulunuyor.

Başa dön tuşu