Güvensizlik önergesi 3 hazirana kaldı

29 Mayıs 2013 Çarşamba | 12:48
Güvensizlik önergesi 3 hazirana kaldı

Bozer, erken genel seçim tarihini 28 Temmuz olarak belirleyen yasanın son okunuş ve oylamasının ise  yarın yapılacağını söyledi. Yasanın Cumartesi gün Resmi Gazetede ilan edileceğini kaydeden Bozer, seçim yasaklarının 3 Haziran Pazartesi başlayacağını belirtti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Bozer bugün düzenlediği basın toplantısıyla, erken seçim ve güvensizlik önergesiyle ilgili meclis oturumları hakkında bilgi verdi.

ERKEN SEÇİM OYLAMASI YARIN

Bozer,  Meclis ve kamuoyunu yakından ilgilendiren, Seçim Yasası, seçim tarihi ve hükümete güvensizlik önergesi verilmesi konusunun gündemde olduğunu belirtti.

Seçim Yasası ile ilgili sürecin yarın tamamlanacağını belirten Bozer, erken genel seçim tarihini 28 Temmuz olarak belirleyen yasanın son okunuş ve oylamasının yarın yapılacağını kaydetti.

Yasanın Cumartesi gün Resmi Gazetede ilan edileceğini ve böylece seçim tarihinin yasal boyutunun tamamlanmış olacağını belirten Bozer, seçim yasaklarının 3 Haziran Pazartesi başlayacağını ifade etti. Bozer, Cumartesi günün seçilmesinin teknik nedenlerden kaynaklandığını söyledi.

DANIŞMA KURULU BUGÜN TOPLANDI

Güvensizlik önergesi sürecinin iç tüzükte ayrı bir maddede olarak belirlendiğini anlatan Bozer, önergenin dikkate alınıp alınmamasının,  sunuştan itibaren bir hafta sonra oylandığını belirtti.

Bozer, Danışma Kurulu’nun bugün güvensizlik önergesiyle ilgili genel görüşmenin yapılacağı tarihi saptamak amacıyla toplanarak, 3 Haziran Pazartesi gününü oyçokluğuyla belirlediğini açıkladı.

Kurulun, başkanlar düzeyinde toplandığını söyleyen Bozer, toplantıya Meclis Başkanı olarak kendisinin yanısıra Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı İrsen Küçük ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun katıldığını kaydetti.

“GÜVENSİZLİK ÖNERGESİ NİHAİ OYLAMASINDA HEDEF TARİH ÇARŞAMBA”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Bozer, 3 Haziran Pazartesi gün genel görüşme yapıldıktan sonra güvensizlik önergesinin nihai oylamasının yapılacağı tarih için Danışma Kurulu’nun yeniden toplanacağını ancak nihai oylamanın yapılacağı tarih için hedef olarak Çarşamba gününün belirlendiğini kaydetti.

Bozer, genel görüşmeden sonra oylama için aradan bir gün geçmesi koşulu bulunduğunu söyledi.

Güvensizlik önergesinin daha erken görüşülmesini arzu edenler bulunduğunun bilincinde olduklarını söyleyen Bozer, “Biz bu tarihin makul olduğu kanaatindeyiz. Hayırlı olsun” dedi.