Güvenlik güçleri bu aracın peşinde! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 3, 2023
Türkiye

Güvenlik güçleri bu aracın peşinde!

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 51 kişinin yaşamını yitirdiği patlamalarla ilgili çalışmalarına devam eden istihbarat birimleri, önemli bilgilere ulaştı. Milliyet gazetesinden Tolga Şardan'ın haberine göre, daha önce MİT ve Emniyetin yürüttüğü istihbarat çalışmalarına Jandarma Genel Komutanlığı da katıldı. Jandarma, geçen çarşamba günü İçişleri Bakanlığı'na gizli yazıyla, daha önce varlığı bilinen, ancak plakası tespit edilemeyen ve saldırıların keşif çalışmalarında kullanıldığı ortaya çıkan aracın görüntülerini ulaştırdı.

EN SON ADANA'DA GÖRÜLDÜ


Jandarma Genel Komutanlığı'nın yazısında, eylemin baş organizatörü olduğu gerekçesiyle her yerde aranan Nasır E.'nin kullandığı 31 ALV 38 plakalı aracın görüntüleri gönderildi. Aracın, geçtiğimiz ekim ayında Adana-Osmaniye otoyolundaki kameralarda saat 10.32'de göründüğü anlaşıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü, söz konusu aracın fotoğraflarını aynı gün "çok acele" kaydıyla tüm il emniyet müdürlüklerine gönderip, aracın benzer eylemlerde kullanılabileceğini belirterek, bir an önce bulunması talimatını verdi.

YENİ İSİMLERE ULAŞILDI

Bombalı araç eylemleriyle ilgili aranan kişilerin isimleri de tüm güvenlik birimlerine gönderildi. Devam eden adli süreçte gözaltına alındıktan sonra mahkemeye çıkarılan zanlıların yanı sıra Yusuf N., Temir D., Nasır E., Yusuf B., Mehmet G., Doğan Ö. ile Suriye uyruklu Mohammed D.K.'nın isimlerine ulaşıldığı ortaya çıktı. Söz konusu zanlıların açık kimlikleri güvenlik birimlerine gönderilirken, Suriyeli şüpheli Mohammed D.K.'nın Ankara'ya gelerek eylemle ilgili keşif çalışmaları yaptığı anlaşıldı. Saldırılarda kullanılan araçları satın aldığı iddia edilen Mehmet G., dün Hatay'da gözaltına alındı.

MİT YENİDEN UYARDI

51 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından MİT ve emniyet arasında "bilgilendirme" konusunda başlayan tartışma devam ederken, MİT Müsteşarlığı'nın, 14 Mayıs'ta İçişleri Bakanlığı'na yeni bir uyarı yazısı gönderdiği ortaya çıktı. Aynı gün tüm emniyet birimlerine ulaştırılan yazıda, MİT'in, saldırıların ve Suriyeli muhaliflere yönelik eylemlerin devam edebileceğini bildirdiği öğrenildi. Aynı yazıda, doğruluğu kesinleştirilememekle birlikte Ankara ve İstanbul'da Suriye Ulusal Koalisyonu'na yönelik eylemleri gerçekleştirmek üzere bazı kişilerin Suriye'den Türkiye'ye geçiş yaptığı şeklinde bilgiler edinildiği kaydedildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar