Türkiye

Türkiye’de güvenlik güçleri, 65 yaş üstündekilerin her istediğini yerine getiriyorTürkiye’de 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma yasağının gelmesinin ardından, yetkililer yaşlı vatandaşların ihtiyaçlarını karşılıyor. Yaşlı vatandaşlar, güvenlik güçlerinden temel ihtiyaçlarının karşılanmasını isterken, bazen de ilginç isteklerde bulunuyor…

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tüm dünyada hızla yayılırken, Türkiye’de de vaka sayıları artış gösteriyor.

Ülke genelinde çok sayıda tedbir alınmasının yanında, vatandaşlara evde kalın çağrıları yapılmaya devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz hafta yayınladığı genelge ile ülke genelinde tedbirler kapsamın 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkmasını yasaklamıştı.

Bu kapsamda ülke genelinde denetimler sıkılaştırılırken, kamu kurumları da yaşlı vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için çağrı merkezleri kurdu.

Tüm illerde güvenlik güçleri ve zabıtalar, dışarı çıkma yasağı bulunan yaşlı vatandaşların market ve alışveriş ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

Yaşlı vatandaşlar genellikle gıda ihtiyaçlarının karşılanmasını isterken, büyük çoğunluğu bankalara götürülüp maaşlarının çekilmesini de talep ediyor.

Yaşlı vatandaşlar ekiplerden genellikle temel gıda maddelerinin karşılanmasını isterken, bazı ilginç taleplerde dikkatlerden kaçmadı.

112’yi arayıp ‘Bana saman getirin’ dedi

Yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlardan gelen ihbarları değerlendirmek için Afyonkarahisar 112 Acil Çağrı Merkezi bünyesinde Vefa Sosyal Destek Grubu Koordinasyon Merkezi kuruldu.

Gelen talepler en yakın polis, jandarma, SYDV görevlileri, sivil toplum kuruluşu ve muhtarlıklara bildirilerek, vatandaşların ihtiyaçları karşılanıyor.

Söz konusu çağrı merkezine ilginç talepler de geliyor.

Yetkililerin açıklamalarına göre, bazı vatandaşlar, “Ağacımın budanması gerekiyor, yardım edin” talebinde bulunurken, bazıları ise ekmek alınması talebinde bulunuyor.

En ilginç talepler arasında ise, “’Canım sıkılıyor, parka gitmek istiyorum, bana izin verin” ile “Hayvanlarıma saman lazım, bana saman getirin” yer alıyor.

Bazı yaşlılar da ‘Bana günlük gazete getirin’ diyor.

Yetkililerden rakı istedi

Marmaris’te dışarı çıkamayan yaşlı bir vatadandaş ise 112 Acil Servisini arayarak kendisine rakı alınmasını istedi.

Eve gelen güvenlik güçleri ise yaşlı vatandaşın talebini yerine getirdi. Resmi tutanak tutup, vatandaşın rakı isteğini karşıladı.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı