Gururlandık - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Kıbrıs

Gururlandık

Gururlandık

HER ŞEY ÖZGÜR YAŞAM İÇİN… Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği “Özgür Basın, Özgür İnsan, Özgür Yaşam” sloganıyla kutladığı 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle düzenlediği resepsiyonda, Medya Başarı Ödülleri de sahiplerine verildi

7 ÖDÜLÜN 2’Sİ HAVADİS’E… Yazılı basın, radyo ve televizyondaki çalışmaları nedeniyle 5 dalda 7 gazeteci ödüle layık görüldü. Gazeteniz Havadis’in genç ve yetenekli muhabirleri Duygu Alan ile Ceren Özbil, Genç Yetenek Özel Ödülü’ne layık görüldü  


 

3 Mayıs Dünya Basın Günü nedeniyle Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, basın özgürlüğü Medya Başarı Ödülleri töreni ve kokteyl düzenledi.
Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Lokali’nde düzenlenen ödül töreni ve kokteyle 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve basın mensupları katıldı.

Ödül töreninde konuşan Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Hüseyin Güven, KKTC’de basın özgürlüğünün arzu edilenin çok uzağında olduğunu belirtti.

Güven: Basın İş Yasası çalıştırılamıyor
Medya çalışanlarının genel durumunu değerlendiren Güven, KKTC’de birçok basın yayın kuruluşu olduğunu ancak nitelik olarak iyi bir durumda olmadığını belirtti.
Özellikle özel sektörde çalışan basın mensuplarının Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının yapılmadığına dikkat çeken Güven, “Basın İş Yasası çalıştırılamıyor güvencesiz çalışıyorlar” dedi.

Çakıcı: Basın İş Yasası’nın işlevliği yok
Çakıcı, siyasi parti gazetelerinin ve özel televizyonların da bundan farklı bir yayın politikası izlemediğini, her basın yayın kuruluşunun kendi yönetimine göre hareket ettiğini ifade etti.
Çakıcı, bu nedenle gazetecilerin tam olarak görevini yapamadığını belirterek “Biz bu noktada özgür müyüz” sorusunu yöneltti ve gerçek özgür basın yayın kurumlarının yaratılması gerektiği üzerinde durdu.

Yorgancıoğlu: Basın özgürlüğü anlamında sorunlar yaşanıyor
CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da her ülkede olduğu gibi KKTC’de de basın özgürlüğü anlamında sorunlar yaşandığını belirtti.
Yorgancıoğlu, özgür basın için siyasilere ve basın mensuplarına görevler düştüğünü, basın özgürlüğünün ileriye taşınabilmesi için siyasilerin anlayışı yanında gazetecilerin mücadelesinin önemli olduğunu vurguladı.

Talat: BRTK tek başına basın özgürlüğünü ne getirebilir ne götürebilir
İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da konuşmasına, basın mensuplarının basın özgürlüğü gününü kutlayarak başladı.
Talat, “Basın özgürlüğünü sağlayacak olan hükümetlerimiz midir, yoksa devlet kurumlarımız mıdır? sorusuna açıklık getirmek gerek. Önce bunun tartışılması lazım. Çok iyi değerlendirme yapmalıyız” dedi. Talat, BRTK ile ilgili de “BRTK tek başına basın özgürlüğünü ne getirebilir ne götürebilir” ifadesini, kullandı.

Konuşmaların ardından Medya Başarı Ödülleri dağıtıldı
KTGB tarafından oluşturulan seçici kurulun başvuruları değerlendirmesi sonucu bu yıl Sim TV’den Çamay Çiçekseven’e “TV Programı” dalında; Kuzeyin Sesi Radyo Vatan’dan Amber Eker Avcıl’a “Radyo Programı”; Vatan Gazetesi’nden Alkan Baykent’e “Spor Fotoğrafı” dalında ödül verilirken; Havadis Gazetesi’nden Ceren Özbil ve Duygu Alan ile Kıbrıslı Gazetesi’nden Rana Sarro da “Genç Yetenek Özel Ödülü”ne layık görüldü.
Öte yandan KTGB Yönetim Kurulu kararıyla geçen yıl hayatını kaybeden meslektaşımız BRTK kameramanı Cüneyt İnançoğlu’nun adına, ailesine de onur ödülü verildi.
Ödüllerin verilmesinin ardından gazetecilerden oluşan “Grup Off The Record” dinleti sundu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar