Kıbrıs

Gurur kaynağı oldular
Bahadır AYNA
KKTC’nin 5 ilçesinde 9 Mayıs Cumartesi günü Kolejlere Giriş Sınavlarının ikinci aşaması gerçekleştirildi. Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Girne 19 Mayıs TMK, Gazimağusa TMK, Güzelyurt TMK, Bekirpaşa Lisesi ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde olmak üzere 7 sınav merkezinde iki oturum şeklinde düzenlen sınavda 2025 öğrenci ter döktü. Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne ilçelerinde Artı Eğitim Merkezi öğrencilerinden Ilgın Minel Yiğit 100 puan ile KKTC birincisi ve Lefkoşa bölge birincisi, Sadık Koruçam 100 puan ile KKTC birincisi ve Girne bölgesi birincisi ve Çağhan Çelikkanat 99 puan ile KKTC ikincisi ve Gazimağusa bölge birincisi oldu.
Artı Eğitim Merkezi Direktörü Havva Şeniz düzenlenen basın toplantısında, Artı Eğitim Merkezi’nin bu zaferinin tesadüf olmadığını vurguladı. Şeniz, geçen seneki KGS sınavına dikkat çekerek Artı Eğitim Merkezi’nin 217 öğrenci ile ada genelinde ilk beş derecede olduklarını hatırlattı. Kolej sınavlarının son basamağının önemli olduğunu kaydeden Şeniz başarılı öğrencilerin kamuoyuna tanıtılarak diğer öğrencilere moral ve motivasyon sağlayacağını söyledi. Havva Şeniz: Bu yılki başarı seviyesindeki artış başta öğrencilerimiz olmak üzere onların aileleri ve okul öğretmenlerinin inançları sayesinde sağlandı. Şeklinde konuştu.
1 aydan az süre kaldı
Kolej Giriş Sınavları 3 basamak halinde yapılıyor. Bunların 1. basamağı sınav sonu toplam sonucun yüzde 25’ini kapsıyor. İkinci basamağın da yüzde 25’ini kapsarken 6 Haziran Cumartesi günü yapılacak son sınav ise toplam sonucun yüzde 50’sini kapsıyor.
475 öğrenci kolej hakkı kazanacak
Sınavlar sonucunda Lefkoşa TMK’ya 130, Gazimağusa TMK’ya 75, Girne 19 Mayıs TMK’ya 75, Güzelyurt TMK’ya 50, hala Sultan İlahiyat Koleji’ne 120 ve Bekirpaşa Lisesi Kolej Sınıfı’na 25 öğrenci olmak üzere toplam 475 öğrenci kayıt hakkı kazanacak.
Öğrenciler ne dedi? Öğrenciler ne dedi? Öğrenciler ne dedi? Öğrenciler ne dedi?
 Ilgın Minel Yiğit
“Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda okuyorum, çok mutuyum tam 100 puan aldım. Sorular sandığım kadar zor değildi. Düzenli ve planlı çalıştım elimden geleni en iyi şekilde yaptım. Bu sınava katılacak olan arkadaşlarıma da aynısını tavsiye ediyorum. Hem dershane hem de okul öğretmenlerime teşekkür ederim.”
Sadık Koruçam
“Lapta İlkokulu'nda okuyorum. 100 puan yaptım bunun sebebi düzenli ve sistemli çalışmak. Arkadaşlarıma da aynısı tavsiye ediyorum fakat bunu yaparken oyunlarda oynamalılar. Bu başarımda öncelikle aileme teşekkür ederim. Okul öğretmenlerim ve dershane öğretmenlerimin de başarımdaki katkısı büyüktür.”
Çağhan Çelikkanat
“Doğa İlkokulu'nda okuyorum. 99 puanla ikinci oludum. Bir soruyu cevap anahtarına yanlış geçirdiğim için 2. oldum yoksa sorular hiç de zor değildi. Başarımın sırrı düzenli ve sistemli çalışmak. Bütün öğretmenlerime ve aileme teşekkür ederim.”

***
“Heyecanlandığıma değmedi”

Yakın Doğu İlkokulu’nda eğitim gören ve Dört İşlem Eğitim Merkezi öğrencilerinden Derviş Çobanoğlu Kolejlere Giriş Sınavlarının ikinci basamağında 100 puan ile KKTC birincisi ve Lefkoşa birincisi oldu. Havadis’e açıklamada bulunan Derviş Çobanoğlu, başarısın sırının düzenli ve sistemli olmak olduğunu vurguladı. İleride bilim adamı olmak isteyen Çobanoğlu sınavdan önce çok heyecanlandığını fakat buna değmediğini söyledi. Çobanoğlu, öğretmenlerine ve kendisine her anlamda destek olan ailesine çok teşekkür etti.

Başa dön tuşu