Güney Kıbrıs

Güneyde hazine açığı 73 milyon euroKıbrs’ın güneyinde hükümetin hesaplarının, 2020 yılının ilk 4 ayında 73 milyon Euro’luk bir açık verdiği ve bunun Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın yüzde 0,4’üne tekabül ettiği ifade edildi.

Bu açığın korona virüsü ve uygulanan karantinanın etkilerini yansıttığını yazan Alithia gazetesi, İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, kamu maliyesinin özellikle tam karantinanın uygulandığı Nisan ayında etkilendiği ve açığın 239 milyon Euro’ya ulaştığına dikkati çekti.

2020 yılının ilk 4 ayında, güneydeki toplam giderlerin yüzde 4,7 oranında artarak 2,6 milyar Euro’ya ulaştığını kaydeden gazete, gelirlerin de yüzde 5,9 oranında azaldığını ifade etti.

MEVDUATLAR AZALDI, KREDİLER ARTTI

2020 yılının Nisan ayında mevduatların azaldığını, kredilerin ise çoğaldığını da yazan gazete, Merkez Bankası tarafından verilen bilgiye göre, Nisan ayında mevduatlarda 37,1 milyon Euro’luk net bir düşüş olduğunu belirtti.

Haberde, Nisan ayındaki kredilerde (borçlanmalarda) yüzde 5,5’lik bir artış yaşandığı da ifade edildi.

KALKINMA HIZI

Gazete,İstatistik Dairesinin, güneydeki ekonomisinin 2020 yılının ilk 3 ayındaki kalkınma hızını, yüzde 0,8 olarak hesapladığını da ekledi.
Başa dön tuşu