Güney Kıbrıs'ta skandal! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Güney Kıbrıs

Güney Kıbrıs’ta skandal!

Güney Kıbrıs'ta skandal!

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Hasikos dün yaptığı açıklamada, Rum İçişleri Bakanlığı’nda 10’a yakın çalışanın, çete oluşturarak Güney Kıbrıs’taki Kıbrıslı Türklere ait taşınmazların satışını sağlamak suçlamasıyla, gerek cezai gerekse disiplin soruşturması altında olduklarını belirtti.
Hasikos, hükümete geldikleri iki aylık dönemde tespit ettikleri üzere, bir önceki hükümet döneminde, Kıbrıslı Türklerin taşınmazlarının satışı yasak olmasına rağmen, bu satışların gerçekleştirilmesinin “yolunun” bulunduğunu belirtti.

Bazı kişilerin, Kıbrıslı Türkler taşınmazlarının satılabilmesine imkan sağlamak amacıyla, Kıbrıslı Türkleri KKTC’den Güney Kıbrıs’a götürerek onlara ikamet yeri sağladıkları ve elektrik bağlattıkları, böylece daimi olarak Güney Kıbrıs’ta ikamet ediyor gibi gösterdiklerinin anlaşıldığını belirten Hasikos, akabinde kısa bir süre sonra bazı kişilerin hızlı bir şekilde bu taşınmazları aldıklarını vurguladı.


Bu tür bir arazinin yakın geçmişte, inşaat yapılacağı gerekçesiyle, on milyonlarca Euro karşılığında Rum Telekomünikasyon Dairesi’ne (CYTA) satıldığını, benzer eylemlerin Baf bölgesinde de gerçekleştirildiğini vurgulayan Hasikos, Güney Kıbrıs’a yerleşen bu Kıbrıslı Türklerin ise, satışın gerçekleşmesinin ardından gittiklerini belirtti.

Hasikos, bazı arabulucuların, Tapu Dairesi çalışanlarının da yardımıyla bu satışlardan komisyon aldıklarını ifade ederek örnek olarak, Kıbrıslı Rum tapu çalışanının, Kıbrıslı Rumların KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru yapmalarını teşvik etmekten sorgu altında bulunmasını gösteri.

Hasikos, yaklaşık on kadar bakanlık çalışanının polis ve başsavcılık soruşturması altında bulunduklarını belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar