Güney Kıbrıs’ta Para kısıtlamalarında gevşetme... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Güney Kıbrıs

Güney Kıbrıs’ta Para kısıtlamalarında gevşetme…

Güney Kıbrıs’ta Para kısıtlamalarında gevşetme...

Euro Grubu’yla varılan anlaşma çerçevesinde Güney Kıbrıs’ta gerek yurt içi, gerekse yurt dışına yönelik sermaye dolaşımına getirilen kısıtlamalarda dün bazı gevşetmelere gidildiği bildirildi. Bu gevşetmelerin, Rum ekonomisi için ilk büyük sınav niteliği taşıyacağı kaydedildi.

Politis ve diğer gazeteler, Rum Maliye Bakanlığı tarafından dün akşam yayınlanan yeni bir genelgede, gerek Güney Kıbrıs içi gerekse dışına yönelik izin verilen para dolaşım miktarlarının önemli derecede arttırıldığı, bu durumun Güney Kıbrıs iş dünyasını önemli ölçüde rahatlatmasının beklendiğini yazdılar.


Gazete, kişilerin yurt içinde yapabilecekleri aylık ödemeler ve diğer bankalara transfer miktarının 3 bin Euro’dan 10 bin Euro’ya, hizmet ve mal alımı için izin verilen miktarın ise 300 bin Euro’ya çıkarıldığını yazdı.

300 bin Euro’dan fazla miktarlar için gerekli görülen belgelerin bankalara sunulmasının yeterli olacağını da belirten gazete, yurt dışındaki bankalara yapılmasına izin verilen ödeme ve transfer miktarının ise, gerekli belgelerin sunulması durumunda 500 bin Euro, ilgili komitenin de onayı olması durumunda ise 500 bin Euro ve üzeri olduğunu vurguladı.

Gazete, kişilerin yurt dışına gönderebilecekleri para miktarının aylık 2 bin Euro’dan 5 bin Euro’ya yükseltildiğini ve yurt dışına çıkışlarda kişilerin yolculuk başına yanlarına alabilecekleri para miktarının da 2 bin Euro’dan 3 bin Euro’ya çıkarıldığını belirtti.

Habere göre, yurt dışında da kredi kartı ve benzeri para kartlarıyla ödemeler yapılmasına da izin verildi.

Bu genelgeden ayrı olarak yayımlanan ve ilk niteliği taşıyan bir diğer genelgeyle ise, Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren yabancı banka şubeleri ve yabancı yatırımcıların sermaye işlemlerine düzenleme getirildi.

Gazete, söz konusu genelgeyle, yabancı bankaların uluslararası müşterilerinin listesini ve öngörülen işlemleri Rum Merkez Bankası’na sunacakları; listenin uygun görülmesi durumunda ve Rum Maliye Bakanlığı’nın da onayının ardından bu kişilerin, tüm kısıtlamaların dışında kalacaklarını vurguladı.

ANASTASİADİS İLE RUM MERKEZ BANKASI BAŞKANI GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, gazete bir diğer haberinde, Rum Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, uzun süre aralarında devam eden ve kamuoyuna da geniş şekilde yansıyan gerginliğe, dün yaptıkları görüşmede son verdiklerini yazdı.

Gazete, Anastasiadis ve Dimitriadis’in dün ilk kez biraraya gelerek ekonomiye ilişkin konuları görüştüklerini, Dimitriadis’in görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, görüşmeyi “çok faydalı” nitelendirdiğini belirtti.

MEMORANDUM VE KREDİ ANLAŞMASI RUM MECLİSİ’NİN ONAYINA SUNULACAK

Gazete, bir diğer haberinde, Güney Kıbrıs’a Euro Grubu’yla varılan memorandum ve AB Destek Mekanizması’yla varılan kredi anlaşmalarının Salı günü Rum Meclisi’nin onayına sunulacağını yazdı.

Gazete, memorandum ve kredi anlaşması ile bunlarla ilgili yasaları içeren iki belgenin daha dün Rum Meclisi Maliye Komitesi ile Dışişleri Komitesi’ne sunulduklarını vurguladı.

Habere göre, Rum hükümeti, meclise yaptığı çağrıda milletvekillerinden memorandum, kredi anlaşması ve diğer ilgili belgeleri onaylamalarını talep etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar