Güney Kıbrıs'ta IMF krizi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Güney Kıbrıs

Güney Kıbrıs’ta IMF krizi

Güney Kıbrıs'ta IMF krizi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde Rum bankalarındaki mevduatlarda kesinti yapılmasıyla ilgili yasa tasarısının parlamentoda görüşülmesi, IMF'nin itirazları nedeniyle ertelendi.
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde, Avro Grubu'nun 10 milyar avro destek karşılığında ön koşul olarak öne sürdüğü Rum bankalarındaki mevduatlarda kesinti yapılmasıyla ilgili yasa tasarısının parlamentoda görüşülmesi ertelendi.

Söz konusu tasarının, IMF'nin itirazları nedeniyle bugün için mecliste yapılması planlanan oylamanın ertelendiği bildirildi.


Rum basınına yansıyan haberlerde, bu konuda Troyka ile ilke olarak anlaşma sağlanmasına rağmen IMF'nin, Kıbrıs Bankası'nın da (Cyprus Bank), Laiki Trapeza gibi ''iyi'' ve ''kötü'' banka şeklinde ikiye bölünerek yeniden yapılanmasını istediği belirtildi.

Haberlerde, IMF ile son anda çıkan anlaşmazlık nedeniyle Rum lider Nikos Anastasiadis'in, kredi anlaşmasının nihai şeklini belirlemek üzere bugün gerçekleştirmesi planlanan Brüksel ziyaretinin iptal edildiği kaydedildi.

Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris, bu konuda Troyka ile müzakerelerin sürdüğünü belirterek, ''Temel amacımız, finans sisteminin istikrarının sağlanması. Bankaların Salı günü açılması lazım, ancak bunun için açık bir tablo olması gerekiyor'' dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar