Güney Kıbrısın Birkaç Haftalık Parası Kaldı!!! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Güney Kıbrıs

Güney Kıbrısın Birkaç Haftalık Parası Kaldı!!!

Güney Kıbrısın Birkaç Haftalık Parası Kaldı!!!

Avrupa Birliği ülkelerinin yardım paketini onaylamasını bekleyen,  mali kriz içerisindeki Kıbrıs Rum kesiminin elindeki paranın, birkaç hafta içerisinde tükenebileceği belirtildi.

İngiliz gazetelerinden The Guardian’da “(Güney )Kıbrıs anlaşması için geri sayım devam ediyor” başlığı ile yer alan habere göre, Kıbrıs Rum Yönetimi yetkilileri, Kıbrıs Rum kesimine verilmesi öngörülen 10 milyar Euro’luk kredinin hayata geçirilebilmesi için Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin parlamentolarında 24 Nisan’a kadar onaylanması gerektiği uyarısında bulundu.


Yetkililer kasalardaki paranın birkaç haftaya kadar tükenebileceğine de dikkat çekti.

Haberde, anlaşma söz konusu tarihe kadar hayata geçirilmediği takdirde, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin devlet çalışanları ve emeklilerin maaşlarını ödeyememe durumuna düşebileceği de vurgulandı.

Kıbrıs Rum Yönetimi Muhasebe Şefi Rea Georgiou’nun Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisinde yaptığı konuşmada, devlet kasalarındaki paranın 85 milyon olduğunu ancak Nisan ayı giderlerinin karşılanması için 160 milyon Euro’ya daha ihtiyaç duyulduğunu belirttiği kaydedildi.

Rum Maliye Bakanı Haris Georgiadis’in de, 10 milyar Euro’luk yardım paketinin AB tarafından onaylanabilmesi için Kıbrıs Rum Yönetimi’nin mali yardım paketinin bir parçası olan bazı mali önlemleri meclisten geçirmesi gerektiğini belirttiği ifade edildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar