Güney Kıbrıs-İsrail-Yunanistan Ortak Tatbikatı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 3, 2023
Güney Kıbrıs

Güney Kıbrıs-İsrail-Yunanistan Ortak Tatbikatı

Güney Kıbrıs-İsrail-Yunanistan Ortak Tatbikatı

 


Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu’nun inisiyatifiyle Güney Kıbrıs-İsrail-Yunanistan kuvvetlerinin katılacağı ortak bir “arama kurtarma” tatbikatı icra edilmesi gündemde.
Fileleftheros “Ortak Arama Kurtarma Tatbikatını ‘Kilitledi’… Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail Kuvvetleri Katılacak” başlıklı haberinde ortak tatbikat konusunda birkaç gün önce gerçekleştirdiği ziyarette İsrail’in olurunu alan Fotiu’nun dün de Atina’dan olur cevabı aldığını yazdı.
Habere göre tatbikat önümüzdeki Ekim ayında icra edilecek ve detayları da önümüzdeki aylarda yapılacak toplantılarda ve askerî düzeyde belirlenecek.
Fotiu Atina ziyareti sırasında Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Panayotopulos’la Kıbrıs sorunu, enerji güvenliği, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarından istifade, Türk “tehditleri” ve Doğu Akdeniz bölgesindeki yeni olguları görüştü. Görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada bir dizi hassas konuyu ele aldıklarını söyleyen Fotiu, Rum Yönetimi’nin Barış İçin Ortaklık’a üyelik başvurusunu da ele aldıklarını belirterek, bu konuda Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı’ndan yardım istedi.
Panayotopulos ise Yunanistan’ın hangi şart altında olursa olsun sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin güvenliğini, egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü garanti edecek ağırlıklı güç olmaktan asla vazgeçmeyeceğini” söyledi.
Fotiu’nun Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos’la da görüştüğünü belirten gazete, görüşmede, enerji işbirliği alanında açılan perspektifler üzerinde durulduğunu ve Avramopulos’un, Yunanistan’ın Güney Kıbrıs’ın Barış İçin Ortaklık’a üyeliğine desteğini yinelediğini yazdı.

“Doğal zenginliğinin değerlendirilmesi hakkımızdır, sorgulanamaz”
Politis “Fotis Fotiu’nun Atina’da Panos Panayotopulos ve Dimitris Avramopulos’la Temasları… Ortak Tezler ve Ortak İnisiyatifler” başlıklı haberinde Fotiu’nun Atina’da yaptığı açıklamada Türkiye’ye yönelik eleştirilerde bulunduğunu yazdı.
Habere göre; “Türklerin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarıyla ilgili süregelen tehditleri ve sorgulamaları, elbette sorunların çözülmesine yardımcı olmuyor, Türkiye’nin Avrupa yönelişine de işaret etmiyor” iddiasında bulunan Fotiu şunları da söyledi: “Bu tehditler uluslararası meşruiyet aleyhine yöneliyor. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal zenginliğinin değerlendirilmesi egemenlik hakkımızdır ve kimse sorgulayamaz.”

“Arap dünyasının aleyhine olmayacak”
Gazete Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panayotopulos’un Fotiu’yla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada; “Önümüzdeki aylarda gerek Kıbrıs’ın gerek Yunanistan’ın, İsrail gibi bölge ülkeleriyle, dost ülkelerle bir işbirliği çerçevesiyle ilgili olacak inisiyatifler alacağız. Bu gerek Yunanistan’ın gerek Kıbrıs’ın Arap dünyasıyla, Mısır, Lübnan ve diğer ülkelerle geleneksel sıkı ilişkileri aleyhine olmayacak” dediğini yazdı.

Gazete Fotiu Panayotopulos ile görüşmesinin ardından, Panayotopulos eşliğinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Avramopolos’la görüştüğünü ancak görüşme sonrasında açıklama yapılmadığını haberine ekledi.

Güney Kıbrıs ve Yunanistan “yeni demir perde oluşturdu”
Simerini “Yeni ‘Demir Perde’ Oluşturuyorlar… Kıbrıs-Yunanistan Savunma İşbirliği Geliştiriliyor” başlıklı haberinde Rum ve Yunan Hükümetlerinin, bölgedeki “dost ülkelerle” geniş bir işbirliği çerçevesi oluşturmak için inisiyatif alma kararı aldığını kaydetti.
Güney Kıbrıs-Yunanistan-İsrail ortak “arama kurtarma tatbikatı” yapılması konusunda siyasi karar alındığına da işaret eden gazete tatbikatın önümüzdeki eylül veya ekim ayında icra edileceğini kaydetti.
Fotiu’nun Yunanistan Dışişleri Bakanı Avramopulos’la yaptığı ve Milli Savunma Bakanı Panayotopulos’un da hazır bulunduğu görüşmede ise Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın işbirliği düzeyinin ele alındığını ve iki taraf arasındaki eşgüdümün ve ortak faaliyetlerin daha da güçlendirilmesi yönünde irade belirtildiğini kaydeden gazete özellikle enerji alanında açılan perspektifler üzerinde durulduğunu yazdı.
Habere göre Avramopulos “Kıbrıs sorunu Yunanistan’ın en birinci önceliğiydi ve öyle olmaya devam ediyor. Yunanistan-Kıbrıs iş birliği milli politikanın mihenk taşıdır” ifadelerini kullanarak Yunanistan’ın, Güney Kıbrıs’ın Barış İçin Ortaklık’a üyeliğine desteğini yineledi.
Alithia haberi “Kıbrıs-Yunanistan Sıkı İş Birliği Yeniden Teyit Edildi” başlığıyla aktardı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar