Güney Kıbrıs, Açık Deniz Devriye Gemisi Alıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Güney Kıbrıs

Güney Kıbrıs, Açık Deniz Devriye Gemisi Alıyor

Güney Kıbrıs

Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı olarak ilan ettiği sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi – MEB”  içerisindeki “egemenlik haklarının” garanti altına alınması amacıyla imkanlarının geliştirilmesinin öncelikleri olduğuna işaret ederek, bu yönde iki tane açık deniz devriye gemisi alma yönünde çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Politis gazetesi, “Destek İçin Savaş Gemisi Alımı” başlığıyla verdiği haberinde, Fotiu’nun gazeteye verdiği röportajı yayımladı.


Habere göre ekonomik krizin savunmayı ne derece etkilediği sorusuna Fotiu, Güney Kıbrıs açısından bu kritik koşullarda, savunma bütçesinin rasyonelleştirilmesine yönelik koordineli çaba içerisinde, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) savaş kabiliyeti etkilenmeden, daha verimli ve etkili olması için savunma ve güvenlik alanını organize etmekte olduklarını ifade etti.

Fotiu, ekonomik kriz ve Güney Kıbrıs’taki vatandaşların karşı karşıya olduğu sorunlar karşısında, “egemenlik haklarından” ödün verecekleri ve Kıbrıs sorununda kabul edilmez bir çözümü kabul edeceklerini düşünenlerin hayal kırıklığına uğrayacağını da iddia etti.

RMMO teçhizat bütçelerinin, yıllardır, bir mermi bile alamayacak derece azaltıldığı yorumu üzerine Fotiu, bunun, abartı olduğunu belirterek, diğer konuların yanı sıra, “savunma alanında çok şey yapılması, ancak az şey söylenmesi gerektiğine” işaret etti.

Şu anda, Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB” indeki egemenlik haklarının garanti altına alabilmeleri amacıyla imkanlarını nasıl geliştirebilecekleri konusunun öncelikleri olduğunu anlatan Fotiu, bu çerçevede iki adet açık deniz devriye gemisi tedarik etme ve deniz gözetimi imkanlarının yükseltilmesi yönünde çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Öte yandan gazete ilk sayfasında, röportajı duyurduğu haberinde, “MEB İçin Savaş (Gemisi) Alıyoruz… Fotis Fotiu Donanma İçin İki Fırkateyn Alınması Kararlarını İfşa Etti” başlık ve spotlarını kullandı.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar