Güneş enerjisi 7 Asya ülkesinde 34 milyar dolarlık maliyeti önledi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 8, 2022
DünyaSürmanşet

Güneş enerjisi 7 Asya ülkesinde 34 milyar dolarlık maliyeti önledi

Güneş enerjisi 7 Asya ülkesinde 34 milyar dolarlık maliyeti önledi

Asya’daki 7 ülkenin güneş enerjisinden elektrik üretimi ile yılın ilk yarısında 34 milyar dolarlık fosil yakıt maliyeti önlendi.

Londra merkezli düşünce kuruluşu Ember, Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi (CREA), Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü tarafından Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Vietnam, Filipinler ve Tayland özelinde “Asya’nın güneşli kısmı” başlıklı rapor hazırlandı.

 


Buna göre, Asya’daki 7 ülkenin güneş enerjisinden elektrik üretimiyle yılın ilk yarısında 34 milyar dolarlık fosil yakıt maliyeti önlenirken, elektrik talebinin yüzde 5’inin güneşten karşılandığı Çin’de bu rakam 21 milyar dolar olarak hesaplandı.

 

Çin’i sırasıyla 5,6 milyar dolarla Japonya, 4,2 milyar dolarla Hindistan, 1,7 milyar dolarla Vietnam, 1,5 milyar dolarla Güney Kore ve toplamda 287 milyon dolarla Tayland ve Filipinler takip etti.

 

Asya’da güneş enerjisinin hızla büyüme potansiyeline sahip olduğuna işaret edilen raporda, özel ulusal politikalar, enerji depolama, şebeke esnekliğine yönelik yatırımlar, ekonomik ve teknolojik iş birliğinin büyük önem taşıdığı ifade edildi.

 

Dünya genelinde güneş enerjisinin son 12 yıldaki büyümesi de analiz edilen raporda, güneş enerjisi kapasitesine sahip ilk 10 ekonomiden beşinin Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore ve Vietnam olduğu kaydedildi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar