Günde 25 milyon kaybeden posta idaresi! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Köşe Yazarları

Günde 25 milyon kaybeden posta idaresi!

Amerikan posta idaresi günde tam 25 milyon dolar kaybediyor. Bu sayıyı 365 ile çarptığımızda yıllık zararın neredeyse 10 milyar dolar olduğu ortaya çıkıyor; bu ise kuşkusuz büyük bir rakam. Posta idaresi bir devlet kuruluşu olduğu için kongrede bütçesi görüşülürken veya postayla ilgili bir araştırma soruşturma olduğu zaman posta bakanı veya diğer yöneticiler kongrede posta idaresiyle ilgili konulara bakan alt komiteye gidip derdini anlatıyor. Örneğin, posta idaresinin niye zor durumda olduğu, ne tür önlemler alınacağı ve bu önlemlerin alınmasının bir sonucu olarak, ne kadar zaman içinde zarar yerine kâr eder duruma geçeceği anlatılıyor.

* * *
Geçtiğimiz hafta içinde kongredeki sorumlu alt komitenin toplantılarına katılan posta bakanı posta idaresinin nasıl reform edileceği konusundaki altı maddelik öneriler paketini açıkladı. Paketteki birinci öneri, posta idaresinin verdiği servisleri değişen piyasa koşullarına göre daha hızlı geliştirilip, fiyatlandırılmasıyla, yani, posta idaresinin yavaş karar veren bir yer olduğu gerçeğini kabul edip bunu değiştirmekle ilgili. İkinci öneri ise çalışanların sağlık sigortaları ve emeklilik maaşlarının toplam maliyetler üzerindeki yükünü azaltmayı hedefliyor. İşin Türkçesi çalışanların sağlık ve emeklilik masraflarını düşürmek istiyor. Posta idaresinin sağlık ve emeklilik harcamalarının düşmesi, çalışanların cebinden çıkan paranın artması anlamına geliyor. Üçüncüsü ise posta çalışanlarının emekli olma koşullarının değiştirilmesi; yeni işe alınacak olanların emeklilik hesaplarına posta idaresi önceden belirlenen bir oranda katkı yapacak ve çalışan emekli olduktan sonra posta idaresinden hiçbir talepte bulunamayacak. Dördüncü reform maddesi ise posta idaresinin mektup ve diğer postayı işleme, dağıtma ve perakende ağının günün koşullarına göre yeniden yapılandırılmasını öneriyor. Beşinci madde postanın yönetişim modelinin daha etkili ve etkin bir şekilde çalışacak şekilde modernleştirilmesi. Altıncı ve son madde ise posta idaresinin çalışanlarından daha iyi randıman almak için gerekli esnekliğe sahip olmasıyla ilgili.  
* * *
Modern teknolojiyi en iyi ve verimli bir şekilde kullanan UPS ve Fedex gibi özel şirketler posta idaresinin piyasa payını durmadan küçültüyor. Sendika yöneticileri ve federal hükümetin bürokratları arasında devam eden kısır kavga ise önerilen reformların hiçbirinin uygulamaya konmasına olanak vermiyor; bırakınız posta idaresinin bu şirketler karşısındaki rekabetçi gücünü artırmasını, durumunun giderek daha da kötüleşmesine yol açıyor. Posta idaresinin “Bu yıl da bütçe açığımızı kapatın, alacağımız önlemler, yapacağımız reformlarla kısa sürede bütçemizi dengeleyeceğiz,” plağını yıllardır dinleyen vergi ödeyen Amerikalıların sabrının taşmasına az kaldığını düşünüyorum.
* * *


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar