Kıbrıs

Gülle: “Yeni bir vizyon oluşturacağız”
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle bugün Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN) Başkanı Mehmet Özkardaş ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.
Özkardaş, Gülle’ye sağlıkta yaşanan sorunlarla ilgili bilgi verdi.GÜLLE: “YENİ BİR VİZYON OLUŞTURACAĞIZ”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sağlık alanında yıllardan beri birikmiş sorunlar olduğunu, iyi ve adaletli bir planlamanın yapılmadığını söyledi. Sağlıkta yeni yapılanmanın zorunluluk ve kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Gülle, eski alışkanlıklarla bir yere varılamayacağını ifade etti.

Gülle, sorunları çözmek ve yeni bir vizyon oluşturmak için yıl bitmeden sağlık sektöründe örgütlü tüm kesimlerin katılımıyla çalıştay düzenlemeyi hedeflediklerini kaydetti. Gülle, “Çalıştay düzenleyip yol haritası çıkararak, hızlı adımlar atma vizyonumuz var” dedi.

Yasal düzenlemeleri de 2014 yılında gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirten Gülle, hastanelerin yönetim anlayışının daha özerk bir hale gelmesi gerektiğini kaydetti. Genel Sağlık Sigortası oluşturulduğu zaman hastanelerin kendi gelirleri olacağını söyleyen Gülle, “Böylece kendilerin sorumlu hissedecekler” dedi.

Gülle, Ocak 2015’te sistemi hayata geçirmeyi öngördüklerini ifade etti.

ÖZKARDAŞ: “BÜTÇE İÇİN AYRILAN MİKTAR GERİLERDE KALDI”

Özkardaş, Gülle’ye sağlık sektöründe yaşanan sorunları anlatarak, birlikte çözüm bulmak istediklerini kaydetti.

Bütçede sağlık için ayrılan miktarların çağdaş ülkelere yakışmayacak kadar gerilerde kaldığını söyleyen Özkardaş, bazı sağlık merkezlerinin hemşire ve doktor eksikliği nedeniyle hizmet veremez hale geldiğini kaydetti.

Özkardaş, şöyle konuştu:

“Hemşire ve ebe kadrolarındaki yetersizlikler nedeniyle hemşire ve ebeler izin dahi kullanamaz olmuş, bazı servilerdeki eksiklikler, vardiyasını bitirip dinlenmesi gereken diğer servislerdeki hemşireler çağrılarak giderilmektedir”

Özkardaş, yorgun, uykusuz ve vardiyasından yeni çıkmış hemşirelerin kendi görevli olduğu servisten başka bir serviste ne kadar faydalı olabileceğinin sorgulanması gerektiğini, hata yapma riskinin arttığını söyledi.

Yıllardır geçici çalışan hemşirelere para yok gerekçesiyle kadro açılmadığını söyleyen Özkardaş, “Oysa gereksiz yere yüzlerce kurultay istihdamı yapılmıştır” dedi.

Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nda bulunan, doktor, hemşire, eczacı, teknisyen gibi kadrolarda ihale tüzüğü çerçevesinde hizmet alınabilmesine olanak sağlayan ifadenin kaldırılması gerektiğini söyleyen Özkardaş, bunun sağlık sistemini taşeronlaştırdığı ve siyasallaştırdığını belirtti.

Genel Sağlık Sigortası Yasası, Hasta Hakları Yasası, Özel Hastaneler Yasası ve Döner Sermaye Yasası’nın da çıkartılması gerektiğine vurgu yapan Özkardaş, Hemşirelik Dairesi oluşturulmasını istedi.

Özkardaş, Karpaz bölgesinde araç, gereç, hemşire gibi ciddi eksiklikler bulunduğuna işaret etti.

Bütçe görüşmelerinden önce, bu sorunların gündeme getirilmesi gerektiğini söyleyen Özkardaş, sorunları bakanla görüşerek aşabileceklerini kaydetti.

Başa dön tuşu