Poli

Guatemala 2014


Bu fotoğrafı 2014 yılında Guatemala City’den 145 kilometre uzaklıktaki Chichicastenango kasabasında çektim.  Kasaba yüzlerce yıldır Orta Amerika’nın en renkli ve en büyük pazarlarından birine ev sahipliği yapmaktadır.Kasaba adeta size görsel bir şölen sunuyor.

Her pazar ve perşembe günleri kurulan kısaca ChiChi diye anılan  bu pazarın labirent gibi sokaklarında ve kapalı çarşılarında farklı aromalar, renkler, desenler ve dokular görmek mümkün. Pazarda çok sayıda yerel ürüne ulaşmak mümkün. Pazarın kurulduğu günlerde kasaba tam bir festival havasında.

Üniforma gibi rengarenk aynı kıyafetleri giyen kadınlar çevre köylerden getirdikleri ürünleri satmak için pazara akın ediyor.Bölgede her kasabanın kendine has renkleri olduğunu, bele takılan kuşaklardan da kadınların evli ya da bekar oldugunun anlaşıldığını öğrenmek çok enteresandı.

Fotoğrafı çektiğim yer alışveriş merkezi gibi bir binanın alt katıydı.Yerlerdeki tezgahlara üşüşmüş kadınlardan müthiş bir uğultu yükseliyordu. Sebzelerin renkleri kadar iddialı kıyafet renkleri curcunasında bol bol fotoğraf çektim. Bir sure sonra daha güzel açılar keşfedeceğimi düşünerek ikinci kata çıktım ve bu kareyi yakaladım. Mayaların gelenek ve göreneklerine şahit olmak için ideal bir kasaba Chichicastenango. Bu fotoğrafım birçok ülkede özellikle seyehat kategorisinde sergilemeler aldı.

Maya Kadını, Guatemala 2014

Chichicastenango kasabasının meydanına vardığımızda karşılıklı iki kilise olduğunu gördük. Pazar günü olduğu için ayinleri izlememiz de mümkün oldu. Maya kültüründen kalma birtakım şaman dinine ait ritüeller ve seremoniler hala devam etmektedir. Santo Thomas Kilise’sinde toplanan yerliler dışarı kadar taşıyordu. Ellerinde yanan tütsü ve mumların kokuları etrafa yayılmış durumdaydı. Özel günlerde içeride tavuk yakmak gibi adaklarda oluyormuş. Burası eskiden bir tepede kurulu olan maya tapınağı yerine kurulmuş. Merdivenleri o tapınaktan kalma ve burada olan 18 adet merdiven basamağı, Maya takviminde bulunan bir yıl içindeki toplam 18 ayın her birini temsil ediyormuş.

Kilise içlerinde ve ayin esnasında fotoğraf çekme konusunda rehberimizin ciddi uyarılarına uymayarak makinemi çantadan çıkartıp fotoğraf çekmeye tam başlıyordum ki iki yerli bağırarark yanımda bitti. Makinemi almaya çalışıyorlardı ben ise korkmuştum. Hemen imdadıma rehber yetişti. Onlarla birşeyler konuştu ve uzaklaştılar. Makinemi çantamdan çıkarmama konusunda fırçayı yedikten sonra ben de fotoğraf çekme sevdamdan vazgeçip yerli halkı ve ayini izlemeye başladım. Böylece fotoğraf çekme yerine gördüklerimi hafızaya yazdım. İçerde çok mistik bir hava vardı. Unutulmaz bir deneyimdi. Tabiki fotoğraf çekemediğim için çok üzüldüm. Fakat yapacak birşey yoktu. Fotoğraftaki bu kadını kiliseden çıkarken görmüştüm. Fotoğrafını çekmek istediğimde tepki gösterdi. Ben ısrarcı olunca da para istedi. İnanışlarına göre fotoğraf çekilmesi ruhlarını rahatsız ediyormuş. Fakat kasaba özellikle pazar ve perşembe günleri turist akınına uğradığı için yerel halkın bir kısmı da para karşılığı fotoğraf çetirmeyi gelir kapısı yaptı. Para vermenize rağmen yine de durmuyorlar. Sadece denklanşöre basmanıza izin veriyorlar. Siz de çekebildiğiniz kadar çekiyorsunuz. Kısacası Guatemala’da fotoğraf çekmek gerçekten zordu. Sonuçta para verdikten sonra bu kadın kilisenin merdivenlerinden inerken istediğim gibi olmasa da birkaç kare fotoğrafını çektim. Rengarenk yerel kıyafetleri, gülmsemesi, ve hayat çizgileriyle güzel bir an fotoğrafı olduğunu düşündüm.

Bu fotoğrafım da birçok ülkede özellikle seyehat kategorisinde sergilemeler aldı.

Vonda, Guatemala 2014

Bu kız çocuğunun fotoğrafını da Saint Thomas Kilisesi çıkışında çektim. Kendinden biraz daha büyük bir kız çocuğunun önünde duruyordu. Kocaman büyük gözleri, güneşten yanan yanakları, akan burnu ve yerel rengarenk kıyafitiyle beni hemen etkiledi. Bayağı yanına yaklaşıp şaşkın bakışları eşliğinde çabuçak birkaç kare yakın portresini çektim. Büyüklerine yakalanmadığım için hemen mutlulukla yanından ayrıldım.

 

Buket Özatay
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı