Bilim ve Teknoloji

GTA 5 oyuncuları İncil’in yasaklanmasını istedi







Avustralya’da yaşayan Grand Theft Auto 5 (GTA 5) hayranları, toptan satış yapan Target ve Kmart adlı süpermarketlerden İncil’in kaldırılması için kampanya başlattı.
Her şey geçtiğimiz hafta, change.org adlı bağış ve kampanya sitesi üzerinden yapılan bir çağrı sonrasında başladı. çağrıda, GTA 5 adlı oyunda çok fazla cinsel şiddet bulunduğu ve oyunda kadınların öldürüldüğü söylenerek, Avustralya’daki Target mağazalarından oyunun kaldırılması istenmişti. Seks işçilerinin oluşturduğu kampanya sonrasında 40 bin kişinin imzası toplanmış, Target da oyunu kaldırmak zorunda kalmıştı.
Şimdi de GTA 5 oyuncularından karşı hamle geldi. Oyuncular tarafından yine change.org’da başlatılan kampanyada İncil’in “mide bulandıran dini bir kitap ” olduğu söylenen, Hristiyanların kutsal kitabı İncil’in kaldırılması istendi. Şimdiye dek 13 bin kişinin imza topladığı kampanya metninde, İncil’in okuyucularına “cinsel şiddete teşvik ettiği ve kadınları öldürme çağrısı” yaptığı söyleniyor.




‘GRİ’NİN 50 TONU DA YASAKLANSIN’
Sharky Sharktech adlı kullanıcının başlattığı çağrıyı, başka bazı kampanyalar da takip etti. GTA 5’in Target raflarından kaldırılmasıyla alay eden kampanyalarda, Target’in “şiddet içerikli isminin ve agresif logosunun” kaldırılması, “mağazadaki bıçak satışlarının durdurulması”, hatta popüler kitap serisi Gri’nin 50 Tonu’nun da satışının durdurulması çağrıları yapılıyor.
Bir başka kampanyada ise, Super Mario Bros oyununun oynayanları “vahşi yaşamı yok etmeye yönelttiği”, “halüsinojen madde kullanımını teşvik ettiği” söylendi.











Başa dön tuşu