Kıbrıs

Grev gerginliği tırmandı!
ÇALIŞAN KARARLI: Mehmetçik Belediyesi’nde dört gün önce başlatılan grev dün de devam etti. 2011 yılında imzalanan protokolün uygulanmasını talep eden Büro-İş’te örgütlü çalışanlar, sosyal yatırımlar yapılıp maaşları ödenene kadar grevi sürdürme kararlılığını yineledi
BAŞKANLAR GÖRÜŞTÜ: Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer ve belediye çalışanlarının örgütlü olduğu Büro-İş’in başkanı İskele Polis Müdürlüğü’nde bir araya geldi. Görüşmede belediye meclisinin toplantıya çağrılarak su, çöp ve emlak vergisi tüzüklerinin yeniden düzenlenmesi kararı alındı. Belediye meclisinin alacağı karar bekleniyorMehmetçik Belediyesi’nde geçtiğimiz pazartesi günü başlatılan süresiz grev devam ediyor. Belediye meclis üyeleri ile Mehmetçik Belediyesi çalışanlarının örgütlü olduğu Büro-İş yetkilileri arasında 2011 yılında imzalanan protokolün hala hayata geçmemesi ve belediye bütçesinin iki yıldır yapılmasından dolayı devlet katkısının kesilmesi ardından çalışanların temmuz ayı maaşlarını da alamaması bardağı taşıran son damla oldu. 
Sendika yetkililerinden alınan bilgiye göre grev, 2011 protokolü uygulanıp çalışanların sosyal hakları ve maaşları verilinceye kadar devam edecek.

Gerginlik yaşandı…
Mehmetçik Belediyesi’nde başlatılan süresiz grevin dördüncü gününde gerginlik tırmandı. Eylemciler, greve katılmayan çalışanların binaya girmesine izin vermedi ve binaya girmelerine engellemek adına kapıları kilitledi. Polis olaya müdahale ederek uyarıda bulundu.   

Sendika başkanı ve belediye başkanı bir araya geldi
Belediyede yaşanan gerginliğin ardından İskele Polis Müdürü aracılığıyla sendika başkanı Hüseyin Akyön ve belediye bakanı Beyazıt Adalıer bir araya geldi. Belediye başkanı ve sendika başkanı arasındaki görüşmeden su, emlak ve çöp vergilerini düzenleyen tüzüklerin yeniden düzenlenmesi ve belediye meclisinin yeniden toplantıya çağrılması sonucu çıktı. Belediye meclisinin sunulan öneriyi değerlendirmesi beklenirken Mehmetçik Belediyesi’ndeki grev de devam ediyor.

Akyön, belediye başkanını istifaya davet etti
Büro-İş Sendikası Başkanı Hüseyin Akyön, Mehmetçik Belediyesi Başkanı Beyazıt Adalıer’i yalan söyleyip halkı oyalamakla suçladı. Akyön, belediye başkanının “İçişleri Bakanı ile görüştüm katkı payı verilecektir” sözlerinin doğru olmadığını ifade ederek Adalıer’i istifaya davet etti.

“Yüzde 300 diye bir zam yok”
Akyön ayrıca belediye başkanının ifade ettiği gibi maaşlara yüzde 300 oranında bir zam yapılmadığını söyledi. Yapılan zammın toplu iş sözleşmesinden doğan bir hak olduğunu belirten Akyön, “Bahsedilen oranda yapılan bir zam yok” dedi.

Latifoğlu: Bugünün sorunu değil
Büro-İş’e bağlı Mehmetçik Belediyesi çalışanlarının başlattığı greve destek veren isimler arasında Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu da vardı. Havadis’e açıklama yapan Latifoğlu Mehmetçik Belediyesi’nde yaşanan bu sorunların 2011 yılından beridir devam eden sorunlar olduğunu söyledi ancak çalışanların temmuz ayı maaşlarını alamamalarının bardağı taşıran son damla olduğunu kaydetti. Latifoğlu, “Bu sorunlar belediye başkanı ile meclis üyelerinin bir araya gelmemesinden kaynaklana sorunlardır” dedi.

“2 yıldır bütçe onaylanmıyor”
Mehmetçik Belediyesi bütçesinin 2 yıldır onaylanmadığına işaret eden Latifoğlu, bu nedenle belediyenin devletten katkı payı alamadığını belirtti. Ayrıca belediye başkanının 2011 yılının ağustos ayında belediye meclisi tarafından imzalanan toplu iş sözleşmesine de karşı çıktığını belirterek “Böyle bir hakkı yok” dedi. Latifoğlu yasanın belediye meclisine böyle bir yetki verdiğine vurgu yaparak belediye başkanının meclisi tanımamakta ısrar ettiğini belirtti.

“Görevden alınsalar yeni meclis üyeleri belirlenirdi”
Latifoğlu ayrıca, “Eğer belediye meclisi görevden alınmış olsaydı ya yeni seçim yapılırdı ya da yerlerine alt sıralarda seçilenler gelirdi” dedi. Bunların hiç birinin yapılmadığını kaydeden Latifoğlu, bu kişilerin hala meclis üyesi olduğunu belirtti.

“Yeni hükümete büyük görev düşüyor”
Bu konuda yeni hükümete büyük görev düştüğünü kaydeden Latifoğlu, çalışanların haklarını almasını ve bölge halkına hizmet verilmesini istediklerini belirtti. Latifoğlu, “Yeni hükümetin bu soruna eğilerek çözüme katkı koymasını istiyoruz” dedi.Başa dön tuşu