Kıbrıs

Gözler yaşlı, aile tepkili


Nadire BAHADİGeçitkale-Akova yolunda geçtiğimiz cumartesi günü yaşanan feci kazada hayatını kaybeden Geçitkaleli Erdal Palu, dün son yolculuğuna uğurlandı. Geçitkale’nin sevilen simalarından olan Palu’nun cenazesi öğle namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından sevenlerinin gözyaşları arasında toprağa verildi. Erdal Palu’nun beklenmedik ölümü ile sarsılan ailenin cenaze törenindeki feryatları yürekleri dağladı. Erdal Palu’nun ani ölümünün ardından polisin yaptığı açıklama cenaze töreninde de ailenin tepkisini dile getirdi.Sevenleri yalnız bırakmadı
Sevenleri Erdal Palu’yu son yolculuğunda da yalnız bırakmadı. Palu’nun sevenleri cami avlusuna sığmayarak yol kenarında saf tuttu. Cenaze törenine Palu’nun sevenleri ve ailesinin yanı sıra, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, bazı beldelerin belediye başkanları ve CTP Mağusa İlçe Başkanı Erkut Şahali katıldı.  

“Polis basın subaylığının açıklaması bizi üzdü”
Kazanın yaşandığı 7 Aralık 2013 tarihinde polis basın subaylığının “Erdal Palu (E-57) yönetimindeki FG 403 plakalı araçla Geçitkale istikametine seyrettiği sırada, gidiş yönüne göre yolun sağındaki toprak yola dönmek için yolun sağına geçti ve aksi istikametten gelen Sezai Sezen yönetimindeki KH 552 plakalı aracın önünü tıkayarak kazaya sebep oldu” şeklindeki açıklamasına tepkili olduklarını söyleyen aile fertleri, haklarını yasal yoldan arayacaklarını ifade etti. Konu ile ilgili Havadis’e konuşan Erdal Palu’nun kardeşi Cahit Soyal, polis görevlilerinin kaza günü yaptığı soruşturma neticesinde Erdal Palu’nun yüzde yüz suçlu bulunduğu ifade edilen açıklamanın ardından son derece üzüldüklerini ifade ederek, polisin soruşturmasını eksiksiz yapmasını talep etti. Açıklamada söylendiği üzere Erdal Palu’nun toprak yola dönmek amacı ile yolu kesmesinin söz konusu olamayacağını ifade eden Cahit Soyal, tali yolun sadece köy sakini bir ailenin evine gittiğini ve Erdal Palu’nun kazadan 5 dakika önce oğlu Mustafa Palu ile telefonda görüşerek Çınarlı’ya gidip eve geleceğini söylediğini iddia etti. Soyal, amaçlarının polisle bir kavga içine girmek olmadığını ifade ederek konu ile ilgili başlatılan soruşturmanın baştan savma olmamasını ve gerekenlerin yapılmasını talep etti.

***

Başa dön tuşu