Kıbrıs

Gözler Bakanlar Kurulu’nda


Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, Türk-Sen Genel Başkanı Aslan Bıçaklı ve CAS çalışanı 3 kişi, Cyprus Airport Services (CAS) şirketi ve 5 Ağustos tarihi itibarı ile işten durdurulan 169 çalışanın geleceği hakkında görüşmek üzere Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile dün bir araya geldi.Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, görüşmenin ardından Havadis’e yaptığı açıklamada, “Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, çarşamba günü gerçekleştirilecek olan Bakanlar Kurulu’nda CAS şirketi ve 169 çalışan hakkında bir karar üretileceğini, Perşembe veya Cuma günü de üretilen karar doğrultusunda yol haritası çizileceğini söyledi” dedi.“Şirketi yaşatma kararlılığını gördüm”
Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, “Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile yaptığımız görüşmede, devletin yüzde 51 hissesine sahip olduğu CAS şirketini yaşatma kararlığında olduğunu gördüm. Bu da beni sevindirdi” dedi.
Ancak esas olanın CAS çalışanı 169 kişinin şuan yaşadığı sıkıntılı süreç olduğunu kaydeden Buran Atakan, “Çalışanlar çok rahatsız. İhbar süreleri bitti ve maaş almıyorlar. Evlerine ekmek götüremiyorlar. Gerek şirketin gerekse kendi geleceklerinin ne olacaklarını da bilemedikleri için şirketle ilişkilerini kesip Sosyal Sigortalar Dairesi’ne gidip işsizlik parası almak için de başvuruda bulunamıyorlar. Dolayısıyla devletin CAS kakında nihai kararını bir an önce vermesi şart” diye konuştu.
“İstediğimiz kavga değil, çözüm istiyoruz” diyen Buran Atakan, “Ancak, eğer devlet kendisine ait olan bir şirketi faaliyete geçiremeyecek kadar acizse bizim de yapacağımız her şey mübahtır” dedi.

Denktaş: Yol haritası belirlenecek
Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş ise Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan Bakanlar Kurulu’nda CAS şirketi ve 169 çalışan hakkında bir karar üretileceğini, perşembe veya cuma günü de üretilen karar doğrultusunda yol haritası çizileceğini söyledi.
Başbakan Yardımcısı Denktaş, bu kararın nasıl olacağı konusunda ise herhangi bir açıklama yapmanın henüz erken olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu