Bilim ve Teknoloji

Google’dan en yaşlı öğrenciye mesajİnternet devi çizimiyle Kimani Maruge'nin 84 yaşında ilk kez okula başlamasının 11'inci yıldönümüne dikkat çekmek istiyor.
2009'da hayatını kaybeden Maruge, İncil okuyabilmek ve hesap yapabilmek için okula başladığını söylemişti.Google, çizimi yeni bir şeyler öğrenmek için hiçbir zaman geç olmadığını hatırlatmak amacıyla yaptığını açıkladı.

Kenya'nın İngilizlere karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinde yer alan Maruge, Kenya'nın batısındaki Eldoret kentinde bir okula 12 Ocak 2004'te kaydolduğunda üne kavuşmuştu.

Google'ın Doğu ve Frankofon Afrika iletişim müdürü Dorothy Ooky, “Kimani Maruge hayatı boyunca eğitime olan tutkusuyla sürekli öğrenmenin önemini gösteren dünyaya ışık tutmuş bir Kenyalıdır” dedi.

Ooky, “Çizimler ünlü bilim insanları, sanatçılar ve tarih boyunca çığır açmış insanların hayatlarını kutlamak için kullanılıyor ve Google hayatı böyle önemli bir şeye katkı sağlamış bir Kenyalının çizimini yaptığı için heyecan duyuyor” diye açıkladı.

Maruge'nin yaşını gösteren hiç bir belge bulunmamasına karşın, Kapkenduiywo ilkokuluna başladığı sırada 84 yaşında olduğu söyleniyordu.

İki torunuyla birlikte aynı okula giden Maruge, Guinness Rekorlar Kitabı'na ilkokula başlayan en yaşlı kişi olarak geçti.

Maruge, okula başlandıktan beş yıl sonra 2009'da mide kanserinden vefat etti.

Başa dön tuşu