Kıbrıs

Gönyeli’de 13 adet mermi 1 adet silah ele geçirildi


Duygu ALAN

Gönyeli’de Talat Manga’nın evinde Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ekipleri tarafından önceki akşam saat 18.00 sıralarında yapılan aramada canlı mermi ve silah bulundu.
Aysın Avınç, Özgür Tavuç ve Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak bulunan Metin Turunç’un da olay ile ilgili bağlantısı olduğu tespit edildi.
Gözaltına alınan zanlılar Talat Manga, Aysın Avınç, Özgür Tavuç ve cezaevinde tutuklu bulunan Metin Turunç, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün yargıç karşısına çıkarıldı.
Tüm zanlıların Biyax isimli gece kulübünde güvenlik görevlisi olarak çalıştıkları öğrenildi.

13 adet mermi 1 adet silah bulundu
Zanlılar hakkında soruşturmayı yürüten polis, mahkemede verdiği ifadede, Gönyeli’ de önceki gün zanlı Talat Manga’nın evinde Cürümleri Önleme Şubesi ekipleri tarafından önceki akşam saat 18.00 sıralarında mahkeme emri ile arama yapıldığını söyledi.
Zanlının evinde yapılan aramada, yatak odasındaki komedinin çekmecesinde 7,65 mm Baretta marka silah ve içerisinde 7.65 mm çapında 6 adet mermi bulunan şarjör ile krem kutusunun içerisinde 7 adet 9 mm mermi bulunarak kanıt olarak alındığını açıkladı.

Çorap söküğü gibi
Zanlı Talat Manga’nın gözaltına alındığını kaydeden polis, yapılan soruşturmada olay ile bağlantısı olduğu gerekçesi ile Aysın Avınç ve Özgür Tavuç’un da tutuklandığını kaydetti.
Polis, zanlılar Talat Manga, Özgür Tavuç ve Aysın Avınç’ın gönüllü ifade verdiklerini belirterek, zanlı Talat Manga’nın evinde bulunan söz konusu silahı zanlı Aysın Avınç’tan aldığını itiraf ettiğini söyledi.
Polis, bunun üzerine zanlı Aysın Avınç’ın ifadesini aldıklarını, zanlının söz konusu silahı Şubat 2013 tarihinde Biyax Gece Kulübü’nde birlikte çalıştığı arkadaşı zanlı Özgür Tavuç’tan aldığını itiraf ettiğini açıkladı.
Polis, zanlı Özgür Tavuç’un ise silahı, “uyuşturucu madde tasarrufu” ve “kanunsuz patlayıcı madde taşıma, tasarruf” suçlarından dolayı hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’nde tutuklu bulunan zanlı Metin Turunç’un saklaması için kendisine verdiğine dair gönüllü ifade verdiğini kaydetti.

Aranan kişiler var
Polis, zanlı Talat Manga, zanlı Aysın Avınç ve zanlı Özgür Tavuç’un gönüllü ifadelerinde suçla bağlantılı bazı isimler verdiklerini açıklayarak, bu doğrultuda aranan şahıslar olduğunu, kanıt olarak alınan silahın balistik incelemeye alındığını ve silah üzerinde parmak izi incelemesi yapılacağını söyledi.

Soruşturma sürüyor
Ayrıca zanlı Talat Manga’nın evinde bulunan 7 adet 9 mm çapındaki mermilerin kullanıldığı 9 mm çapında bir silah olduğuna dair güçlü bilgiler aldıklarını belirten polis, bu yönde de araştırma yapacaklarını ifade etti.
Polis, zanlıların serbest kalması halinde aranan kanıtlara ve alınacak ifadelere etki edebileceğini kaydederek, 3 gün süre ile poliste tutuklu kalmalarını talep etti.
Mahkeme, tüm zanlıların 3 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.Başa dön tuşu