Kıbrıs

Gökçebel ile Eraslan yine yarışacakERASLAN: SENDİKACILIKTA TARİH YAZILACAK:
KTOEÖS eski Başkanı Adnan Eraslan, genel kurul öncesinde Havadis’e yaptığı açıklamada, geçen üç yıl içerisindeki sendika yönetimini eleştirerek, sendikanın ve öğretmenin bu süreçte hak etmediği yerlere taşındığını iddia etti ve bu yüzden aday olmak zorunda kaldığını belirtti. Eraslan, “Seçilmemiz halinde sendikacılıkta yeniden tarih yazılacak” dediGÖKÇEBEL: ÖĞRETMENLERİMİZE GÜVENİYORUM:
KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, öğretmenlerin geçmişi de düşünerek en doğru kararı vereceğini söyledi. Gökçebel, mevcut yönetimin sendikanın ve öğretmenin haklarının geriye götürdüğü yönündeki iddialara, “Biz öğretmenin itibarsızlaştığı, bir noktada seçildik. Üç yıl boyunca yasal olarak hiçbir hak da geriye götürülmemiştir” diyerek cevap verdi


Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), bugün Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek olan 46. Olağan Genel Kurulu’nda yeni başkanını ve yönetim kurulunu seçecek.
Sendika yönetimi için “Öğretmen Hareketi” ile “Demokrat Öğretmen” olmak üzere iki grup yarışacak.
Sendika başkanlığı için “Öğretmen Hareketi” grubunda mevcut başkan Tahir Gökçebel ile “Demokrat Öğretmen” grubunda KTOEÖS eski Başkanı Adnan Eraslan yarışacak.
Kurul, faaliyet raporunun sunulması ve aklanması ile başlayacak. Mali raporların sunumu ve aklanması ile devam edecek olan KTOEÖS 46. Olağan Genel Kurulu’nda, Tüzük değişikliğinin yanı sıra yeni idari organları da seçilecek.
Kurulda ayrıca Yönetim Kurulu’na grev dahil her türlü direnme yetkisinin verilmesi ile ilgili oylama yapılacak.

“Öğretmen Hareketi” adayları
“Öğretmen Hareketi” grubunda KTOEÖS’ün 46. Olağan Genel Kurulu’nda yönetim kurulu adayları şöyle: Tahir Gökçebel, Ahmet Billuroğlu, Fikret Deniz, İbrahim Ermihan, Mehmet Şanlıtürk, Mehmet Şekerli, Selma Eylem, Aziz Selengin, Ayşe Zehirok, Cumaali Avcı, Vedat Tek, Fikret Civisilli, Mehmet Taşker, Nuray Özgenç, Kutay Bektaşoğlu, Faik Arçay, Zühre Özkaraman, Hasan Soyer, Ozan Elmalı, Hasan Çek, İlknur Türkmen.
Disiplin kurulu adayları: Asiye Özdevran, Ahmet Karaoğulları, Aysun Candan Özada, Muharrem Uzun, Mustafa Özyiğit.
Denetleme kurulu adayları: Fatoş Özgürsel, Hasan Başaranel, Serkan Dike.

“Demokrat Öğretmen” adayları
“Demokrat Öğretmen” grubunda KTOEÖS’ün 46. Olağan Genel Kurulu’nda yönetim kuruluna aday isimler şöyle: Adnan Eraslan, Altan Volkan Avcı, Fatma Vurana, Cemil Şehitcan, Kerim Şarap, Ahmet Coşkun, Adnan Zekai, Ali Yaman Işık, Burcu Ocakçı, Çağın Demirer, Ender Yeşilyurt, İbrahim Şenmert, Mehmet Aşan, Mustafa Tarhan, Neşe Ertok, Olcan Taşmaz, Sibel Nimet Köse, Yaşam Saften, Yücel Yazgın, Safiye Öztürk.
Disiplin kurulu adayları: Ercan Teksoylu, Didem Koçak, Fikri Özler, Yaprak Altay, Hande Eraslan Çelebi.
Denetleme kurulu adayları: Erbay Sancak, Celal Öztürk, Salih Zekican.

Eraslan: Sendika ve öğretmen hak ettiği yere taşınacak
KTOEÖS eski Başkanı Adnan Eraslan, genel kurul öncesinde Havadis’e yaptığı açıklamada, geçen üç yıl içerisindeki sendika yönetimini eleştirerek, sendikanın ve öğretmenin bu süreçte hak etmediği yerlere taşındığını iddia etti ve bu yüzden aday olmak zorunda kaldığını belirtti.
“KTOEÖS’ü monoton yapıdan kurtaracağız” diyen Adnan Eraslan, şu ifadelere yer verdi: “Öncelikle geçen 3 yıllık süreçte değerleri ve öğretmen hakları, örgütsel yapısı ve anlayışı çok geriye götürülmüştür. Düşünün ki, 30 yıldır var olan hazırlık ödeneğini bile yeni göreve başlayan öğretmen bu yıl almamıştır. Sendikanın yapısının temel taşları yerinden oynamış, gerek sendika gerekse öğretmen, toplumda hak etmediği yerlere taşınmıştır. Tüm bunları gördüğümden yeniden aday olmak zorunda kaldım. Eğer ki, öğretmen, bize onay verirse hızlı bir şekilde bu geriye gidişler durdurulup, öğretmen ve sendikanın toplumdaki hak ettiği yeri yeniden kazandırılacaktır. Ötekileştirmeden birleştirmek ve bu anlayışla üç yıldır ülkede yok olan sendikal hareketin yeniden canlanmasını sağlamak için bu yarışa katılacağız.”

“Sendikacılıkta yeniden tarih yazılacak”
KTOEÖS’ün 46. Olağan Genel Kurulu’nda genç bir kadro ile seçime gideceklerini belirten Adnan Eraslan, “8 yılın altında görev yapan genç öğretmenlerle bizim gibi deneyimli bir kadro ile bütünleştirip bu yolda yürümeye karar verdik. Sendikacılara ve sendikalara yeniden güveni kazandıracağımız konusunda kendimize güveniyoruz” dedi.
Eraslan, sendika yönetimine getirilmeleri halinde ayrıca, Sendika Temsilciler Kurulu’nun da Sendika Meclisi gibi çalıştırılacağını kaydetti.
Adnan Eraslan, “46. Olağan Genel Kurul’a bin 400 civarında üyenin katılacağı düşüncesindeyim. Bizim seçilmemiz halinde, sendikacılıkta yeniden tarih yazılacak. Yepyeni bir sayfa açılacak. İddialıyız” dedi.
Eraslan, “Sendika yapısını ve toplumu monotonluktan kurtaracağız. Artık bir vizyon, hareket, canlılık olacak. Artık kabul yok. Direnme var ve çözüm var” diye konuştu.

Gökçebel: Öğretmenimiz en doğru kararı verecektir
KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, bugün gerçekleştirilecek olan KTOEÖS 46. Olağan Genel Kurulu’nda öğretmenlerin geçmişi de düşünerek en doğru kararı vereceğine inanç belirtti.
“Öğretmenimize güveniyorum” diyen Tahir Gökçebel, mevcut yönetimin sendikanın ve öğretmenin haklarının geriye götürdüğü yönündeki iddialara, “Biz, sendikacılıkta reaksiyonel davranış biçimi ile geçmiş yasaların öğretmen haklarının geriye götürtülmesinde, moral motivasyonunun bitirilmesinde ve sendikalar arası çatışmalarda öğretmeni itibarsızlaştıran, hareket edemez pozisyona gelen bir noktada seçildik. Üç yıl boyunca da yasal olarak hiçbir hak geriye götürülmemiştir” diyerek cevap verdi.
Gökçebel, geçen üç yıllık süreçte, mevcut yönetimin hem mali bakımdan hem kurumsallaşma açısından hem de reaksiyonel sendikacılık modelinden ne yaptığını bilen, söylediği ile yaptığı bir olan, toplumda öğretmenin itibarını yükselten, kapı arkalarında siyasilerden ‘al gülüm ver gülüm’ ilişkilerinden uzak bir sendikacılık yaptıklarını ifade etti.
Tahir Gökçebel, 2008 yılında geçen yasanın, 2010 yılında geçen ve öğretmen maaşını yüzde 40 düşüren yasanın döneminde başkanlık yapanların, bunu engelleyemeyenlerin öğretmen haklarını geriye götürdü diye öğretmenlerin duygularına hitap etmesi popülizmden öteye gitmesi mümkün değildir” dedi.

“Bu zor dönemde güçlü bir yönetim kuruluna ihtiyaç vardır”
KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, “Bizim stratejik planlı örgütlü mücadelemiz sendika içi katılımcılığı artırarak ilkeli ve dürüst bir şekilde yaptığımız ön hazırlıklarla beraber gelecek dönem meyvesini vereceğini düşünüyorum. Hem tesisleşme hem de özellikle 20008’den sonra mesleğe giren öğretmenlerin haklarındaki gerilemeyi bir bir geri almaya başlayacağımızı düşünüyorum. Bu noktada öğretmenimize güveniyorum. Özellikle zor bir dönemden geçiyoruz, bu dönemde güçlü bir yönetim kuruluna ihtiyaç vardır. Ne yaptığını bilen bir yönetim kuruluna ihtiyaç vardır. Eğitimde niteliği, öğretmende niteliği ve statüyü artıran, sendikal gücü daha ileriye taşıyan bir tecrübeye sahip yönetim kurulunun öğretmen hareketine dönüştüğünü düşünüyorum ve inanıyorum ki, öğretmenimiz geçmişi de düşünerek en doğru kararı verecektir” diye konuştu.

Başa dön tuşu