Gitti Saklandı Gargolanın Altına - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Röportaj

Gitti Saklandı Gargolanın Altına

Gitti Saklandı Gargolanın Altına

 

Bu haftaki sayfamıza konuk olan çiftimiz İngiltere’de yaşamlarını sürdüren ve 50 yıldır aynı yastığa baş koyan Fatma-Hüseyin İbrahim oldu. Mormenekşe’deki akrabalarının evinde röportaj yaptığımız çiftimiz, bize çok samimi bir şekilde ilgi gösterdi. “Bir Yastıkta 50 Yıl” programına konuk olmak maksadıyla ülkemizde bulunan ve program çekiminden sonra hemen İngiltere’ye dönen bu çiftimizin film tadındaki yaşam hikayesini keyifle okuyacağınızı umuyoruz…


Ali Atamer: Okuyucularımıza kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
H.İ.: 7 Temmuz 1938’de Güney’deki Mormenekşe’de doğdum. Larnaka’ya bağlı bir köy. Rumlarla karışık yaşardık. Tabii bizden fazlaydı nifusları. Bekarlık zamanlarımda bir Rum’un yanında makinistlik öğrendim ve hala daha devam ederim. Mektepden geri galdık çünkü babamın davarları vardı onlara bakardık. Alıç ağaçları, bağlar, bademler enginarları vardı köyümüzün.
F.İ.: 1945 yılında Mormenekşe’de doğdum. Babamın adı Ali’ydi. Terziliği Ayşe Hanım vardı İskele’de ondan öğendim. 2 seneden sonra usta çıktım. Lambada nakış işlerdik. Kömürü getirirdik ısınmak için evin içine. Kuyudan su çekerdik. Dolap kuyu vardı tahtadan onuynan çekerdik.
 

Ali Atamer: O günlere dair onlarca acı-tatlı anılarınız vardır mutlaka…
F.İ.: Hala Sultan Tekkesi’nin çiftliğini Hasan Sadıkoğlu tutardı. Dayımdı. Anneminan yayan olarak Tekke’ye giderdik. Bahçelerde, derelerde ve Tuz Gölü vardı orda oynardık. Güzel günlerim geçti orda. Alıç reçeli yapardık. Gaynayan suya şekerini alıcını gorduk. Sonrada gül suyu gorduk güzel olurdu. Ganyanmış alıç da yerdik. Enginarı meşhurdu. Lalangısı, yahnisi dolması yapılırdı.
H.İ.: Teyzeniz enginar dolmasını güzel yapar. Ama bizde diş galmadı be Ali. Benim anılarımda en fazla Larnaka’daki ahçı Hüseyin’de yeme içme yapardık. Arkadaşlarınan gızların peşinden giderdik. Yalçın, Cennet ve Vatan sinemaları vardı giderdik. Hala o sinemalar durur. Ama Fatma teyzeniz dışarı çıkmadığı için onu görmezdim. Çıksaydı dışarı onun peşine da düşerdim.
F.İ.: Düşmedimin zaten.
Ali Atamer: Anladığımız kadarıyla tanışmanız maceralı olmuş..
F.İ.: Teyzesinin evine gittiğinde biz onu görürdük ama bu da uğraşırdı galdırsın başını baksın görsün bizi ama göremezdi. Teyzem derdi gendine “böyle güzel gızı gaçırma.”
H.İ.: Ben hazırlanırdım İngiltere’ye gaçayım. Annem benden habersiz İngiltere’ye gaçmayım diye Fatma’yı ayarlamaya çalışırdı. Ben da anneme “sordumun bana gızı ister mi” diye dedim. Annem da başlayınca ağlasın ertesi günü gittik dünürcülüğe. Aynı günden dakdık yüzüğü.
F.İ.: O güne gadar birbirimizi görmedik. Böyle çapkın olduğunu da bilmezdim.
H.İ.: Ne zaman dünürcülüğe gittik o gün gitti saklandı gargolanın altına. 16 yaşındaydı. Zorunan çıkarttık gendini dışarı da geldi oturdu yanıma ama bakmazdı yüzüme utancından.
F.İ.: Öyle bir heyecan vardı ki her tarafım titrerdi. Artık gocam olunca da alıştıydım gendine.
H.İ.: Utanmayı atınca beraber gezerdik artık. Yanımdan ayrılmazdı.
F.İ.: Çok güzel geçti nişanlılık. İskele sahilinde el ele tutuşarak yürüdük. Nişan olduktan sonra serbestlik vardı. Başka gızlar değil o zaman şimdi bile bakarlar. Kıskanma yoktu aramızda.
Ali Atamer: Nikah düğünü yaptığınızı öğrendik…
F.İ.: Dünürcülükten iki ay sonra nikah gıydık. 1 gün sürdü. Gaynatam dondurmacıydı aynı zamanda davul çalardı. Gurşini Salih vardı onlarda çalardı gavede. “Kadifeden Kesesi” hem “Çiftetelli” çalarlardı. Hasan Menteş Larnaka’da tuhafiyecilik yapardı o gıydı bize nikahı. Ayşe Hanım da İskeleli gelin onarıcısıydı. Gelin güveyi hazırlanan köşeye otururlardı. Kına gecesi da yaptık. Gelini ağladırlardı “Yüksek Yüksek Tepelere” türküsünü söylerlerdi. 5 şilin dakarlardı. Herkes fakirdi. Ertesi gün da mübareki yaptık. Düğüne gelemeyenler varsaydı gelirler tebrik ederlerdi seni anneni babanı. Çeyizleri yapmadan 8 ay sonra Bindik İtalyan vapuruna gittik İngiltere’ye.
H.İ.: Bana babası dedi dünürcülükte “Eğer İngiltere’ye gideceksan gızımı vermem.” Ben da dedim “Burada yaşaycam.” Fatma teyzenizi alayım diye yalan söyledim.
Ali Atamer: Hüseyin dayıcığım bizimle paylaşmak istediğin gülünç bir hikayeniz olduğunu söyledin…
H.İ.: 3 günlük nişanlıydık. Dikelya’da üslerde çalışırdım. Sabahtan kahvaltımı beraber yapardık. Bir gün uzandım öpeyim gendini bırakmadı “olmaz” dedi. Tuhafıma gitti bu iş. Neysa annem akşam çağırdı beni der bana “ay oğlum niçin bırakmadı gızım öpsün seni bilirmin?” “Yok” dedim. Annem da der “Fatma sordu bana eğer beni öperse hamile galır mıyım.” İşte böyle bir hanımdı her şeyini benden öğrendi.
Ali Atamer: İngiltere’ye gitme hikayenizi dinleyebilir miyiz?
H.İ.: Ben anzsızdan “gidiyorum İngiltere’ye” dedim. “Sen nere gidersan ben da ora gidecem” dedi Fatma teyzeniz da. 50 senedir ordayık. Evlenirkandan kaçtık gititk. İşsizlik vardı çareyi onda bulduk.
F.İ.: Beni da annemi da gandırdı bu Hüseyin dedeniz ama iyi oldu be Ali.
H.İ.: İlk zamanlar iş bolluğu vardı orda. Makinistliği devam ettirdim.
F.İ.: Memnunduk orda. Ama ailemi bıraktım burada zordu benim için. Geri gelmek isterdim mutlaka ama 3 tane çocuğum oldu artık orda gurduk düzenimizi. Terzilik da yaptım orda.
Ali Atamer: 74’te burada olduğunuzu ve esir düştüğünüzü duyduk…
H.İ.: 5 gün esir düştüm Larnaka uçak alanın yanında Çite köyünde. 21 Temmuz’da esir aldılar. Gavede yakaladılar bizi. Biz sezdik olayı tam o sırada ararık Birleşmiş Milletleri gelsin da alsınlar götürsünler bizi İngiltere’ye. Ama yetiştiremedik aldılar bizi Rumlar. 77 kişiyi doldurdular bir otobüse Çite köyüne götürdüler. 5 gün sonra goverttiler bizi. Asker uçağınan gittik İngiltere’ye. Madem hayattayım o günleri unutmam.

 

Ali Atamer: Fatma teyzeciğim aranızda ufak tefek tartışmalar olur muydu?
F.İ.: Kıskançlık yoğudu, tartışma yok. İtimat güven sevgi vardı. Hâlâ öyle. Bir çapkınlığını görmedim Hüseyin dayının ama görsem kavgamı ederim.
H.İ: Bir keresinde tartışma oldu ve evden gaçtım gittim garajdaki arabada yattım. Aldım bir da bataniya örtündüm yattım.
Ali Atamer: İyi ki sizi tanıdık ve bu ölümsüz sohbeti gerçekleştirdik. Bir yastıkta nice yıllara.
F.İ.:
Biz da size teşekkür ederik. İngiltere’ye gelirsanız beklerik.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar