Girne Kordonboyu’nda sorunlar bir bir aşılıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Kıbrıs

Girne Kordonboyu’nda sorunlar bir bir aşılıyor

Girne Kordonboyu’nda sorunlar bir bir aşılıyor

Girne Kordonboyu’nda yıllardır esnafın kabusu olan sorunların birçoğu aşıldı esnafın da yüzü gülmeye başladı.
Kordonboyu’nda en büyük sorun olan kötü koku giderildi, çevre ve deniz temizliği kısmen sağlandı. Yıllardır el değmeyen rıhtım ise tadil edilerek, arzu edilen görüntüsüne kavuşturuldu.
Özellikle yaz mevsimlerinde günün hemen her saatinde yerli ve yabancı turistleri ağırlayan Kordonoyu’nda ayrıca güvenlik üst düzeye çıkarıldı.

 


Eksiklikler var
Kordonboyu’nun geçmişe oranla çok daha iyi durumda olduğunu söyleyen bölge esnafı, halen yapılması gereken bir dizi iş olduğunu savundu.
Havadis’e konuşan Kordonboyu esnafı, yolun parkeleştirilmesi ve çevre düzeninin sağlanması ile birlikte bölgede turist sayısının artış göstereceğine inanç belirtti.

Kordonboyu esnafı ne dedi? Kordonboyu esnafı ne dedi? Kordonboyu esnafı ne dedi?
Orhan Düzce
“Kordonboyu, Turizm ve Çevre Dairesi’nin sorumluluğuna devredildiği günden bu yana her gün biraz daha güzelleşti. Yıllardır el değdirilmeyen rıhtım tadil edildi, çevrede temizliği yapıldı, deniz kıyısı temizlendi, elektrik sorunu çözüldü, lağım sularının denize akışı engellendi ve Kordonboyu’nda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı anında müdahale edebilecek kişiler görevlendirildi. Duyumlarımıza göre yollar da parkelenip, restoranlara ait şemsiyeler rüzgara dayanıklı, uzaktan kumandalı gölgeliklerle değiştirilecekmiş. Böyle giderse Kordonboyu’nun kısa bir zaman sonra eski cazibesine kavuşacağını düşünüyorum.”

 

 

 

Fatma Korkmaz
“Yıllardır lağım kokusundan, çevre kirliliğinden ve düzensizlikten bıktık usandık. Şimdi birtakım olumsuzluklar giderildi ancak halen eksiklikler var. Girne, turizmin başkenti. Her yıl yüzlerce turist Girne’yi ziyaret ediyor. Turistlerin uğrak yerlerinden iri de Kordonboyu’dur. Bence öncelikli olarak Kordonboyu’nda denize girmek yasaklanmalıdır, o hiç hoş bir görüntü olmuyor. Yol parkelenmeli, çevre düzenine önem verilmelidir. Ayrıca yağışı havalarda garsonlar deniz kenarındaki masalara yemek götürürken sıkıntı yaşıyor. Restoran ile deniz kenarı arasında garsonların yürüyebileceği bir uzunlukta ve genişlikte branda çekilmelidir.”

 

 

 

Mustafa Koç
“Kordonboyu’nda geçmişte yaşadığımız ve büyük rahatsızlık duyduğumuz birçok sorun çözüldü. Çevredeki o dayanılmaz kötü koku artık yok. İskeleler elden geçirildi ve çevre artık daha temiz. Ancak henüz eksiklikler var. Örneğin, asfalt yol parkeleştirilmeli, saat 10.00’dan sonra Kordonboyu yolu tamamen trafiğe kapatılmalıdır. Her iş yerinin önünde turistlerin ellerindeki ufak tefek çöpleri atması için çöp bidonları konuldu ancak sürekli dolu. Bence esnaf da üzerine düşeni yapmalıdır ve çöp bidonlarını kendi iş yerine ait çöplerle doldurmamalıdır. Herkes kendi çöpünü bir kenarda biriktirip akşam dökerse daha iyi olur düşüncesindeyim.”

 

 

 

 

Neli Cravcenco
“Kordonboyu, eski kötü görüntüsünden kurtuldu. Fakat eksiklikler var. Örneğin liman yolu bir an önce parke taşlarla döşenmelidir. Böylece hem daha temiz hem de daha şık görünür. Kordonboyu’nda en çok şikayet konusu olan koku sorunu kısmen çözüldü. Kordonboyu, eskiye oranla çok daha iyi durumda. Burası turistik bir bölge, dolayısıyla gerek görünümü bakımından gerekse güvenliği açısından Kordonboyu’na daha fazla önem verilmelidir.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar