Kıbrıs

Gezici: “Halkın Partisi tek başına iktidar yolunda”Sefa Karahasan/MİLLLİYET
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sonuçları bire bir bilen isim olan Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici, "Kuzey Kıbrıs'ta, 2000'li yıllarda Türkiye'de yaşanan siyasetteki tıkanma ve tükenmişliğin yaşandığını" belirtti ve "Kudret Özersay'ın lideri olduğu Halkın Partisi, bu boşluğu dolduracak durumda" dedi. HP'nin seçim sürecinde göstereceği adayların çok önemli olduğuna dikkat çeken Gezici, "İyi bir aday kadrosu çıkarılması durumunda, HP'nin tek başına da iktidar olabileceğini, adayların ülkenin tamamını yansıtan isimler olması gerektiğini" kaydetti. Özersay'ın bütün süreçlerde, "partisizi bir lider" olarak başarılar elde ettiğini anlatan Murat Gezici, "Özersay, halkın güvenini kazandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazanma ihtimali olmama durumu olmasına rağmen halk ona oy verdi. Halkın bu yöndeki iradesi çok önemli" diye konuştu.
'Yüzde 30'un üzerinde'
"Şuanda Halkın Partisi’nin oy oranı yüzde 30 üzerinde" şeklinde konuşan Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici şöyle devam etti; "Bu oran neden sürpriz değil, bunu çok iyi görüp okumak lazım. Son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, hatta öncesindeki yerel seçim ve Anayasareferandumunda Kıbrıs Türk Halkı statüko partilerinin yöneticilerinden, onların tavırlarından bıktığını ve tüm bunlara karşı özgürleşmeye yöneldiğini verdiği oylarla net şekilde ortaya koydu. Bunca yıllık düzeni yaratan partiler gelinen noktada halk nezdinde hem itibar kaybettiler hem de halkta bu partilere karşı, yılların getirdiği kötü yönetimden dolayı oluşan bir farklılaşmayla birlikte uzaklaşma meydana geldi."
‘Temiz ve dünyayı bilen’
Özersay liderliğindeki HP'nin "temiz ve dünyayı yakından takip eden bir görüntü verdiğini" ifade eden Gezici, "Daha da önemlisi bu alternatifin, Kudret Özersay gibi sağın ve solun geleneksel kadrolarını, söylemlerini ve kıyaslanamaz maddi imkanlarını son cumhurbaşkalığı seçimlerinde adeta dize getiren birin Liderliğinde olması. HP'nin oy oranının hızla artma ihtimali de çok yüksek. Halkın Partisi’nin ilk seçimlerde tek başına iktidar olma şansının da yüksek olduğunu ifade etmek istiyorum. Tabi tek başına iktidarın alınıp alınamayacağının göstergelerinden biri de HP’nin göstereceği adaylar olacaktır." (Milliyet)


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı